Fot. Maciej Zienkiewicz / Materiały prasowe. Na zdjęciu Katarzyna Surmiak-Domańska

Katarzyna Surmiak-Domańska, pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”, będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Wieczory Literackie” w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie. 

„Wieczór Literacki” z Katarzyna Surmiak-Domańską odbędzie się w najbliższą niedzielę (13 listopada) w Teatrze Przedmieście przy ulicy Reformackiej 4. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00. Poprowadzi je Anna Fostakowska.

Godzinę wcześniej, o 18:00, odbędzie się spektakl „Tchnienie” w reżyserii Anety Adamskiej-Szukały. Wstęp bezpłatny. Obowiązkowa rezerwacja pod numerem telefonu: 667 714 730.

Katarzyna Surmiak-Domańska jest pisarką i reporterką, od 1995 roku związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu.

Surmiak-Domańska jest absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zawodową związała przede wszystkim z dziennikarstwem.

W przeszłości zajmowała się także aktorstwem. W 1980 roku zagrała tytułową rolę w serialu telewizyjnym dla młodzieży „Tylko Kaśka”. W latach 1993-1994 prowadziła audycję w warszawskiej rozgłośni Radio Mozart, gdzie opowiadała o muzyce klasycznej. Z kolei w latach 2012-2013 była prowadzącą program „Hot Doc” na antenie Planete+.

W 1995 roku Katarzyna Surmiak-Domańska dołączyła do „Gazety Wyborczej”, z którą związana jest do tej pory. W dzienniku można przeczytać jej reportaże, wywiady i eseje o tematyce społeczno-kulturalnej.

Jej teksty ukazują się również w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie” oraz w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”. Dużo miejsca poświęca w nich zjawisku odradzającego się rasizmu i nacjonalizmu. Przeciwstawia się też kulturze patriarchatu.

Advertisement

Katarzyna Surmiak-Domańska jest autorką m.in. opowieści reporterskiej  „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego.

W 2016 roku została ponownie nominowana do Nagrody Nike za „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny „Kieślowski. Zbliżenie”, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

Surmiak-Domańska jest współautorką głośnego reportażu z maja 2019 r. w „Dużym Formacie”, w którym ujawniono, że Marek Lisiński, szef Fundacji „Nie Lękajcie Się”, mającej pomagać ofiarom kościelnej pedofilii, od jednej z poszkodowanych wyłudził pieniądze pod pretekstem rzekomej choroby.

Najnowsza książka Katarzyny Surmiak-Domańskiej „Czystka” otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, znalazła się również w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i otrzymała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Została także uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.

(ram)

redakcja@rzeszowska-news.pl

Reklama