Reklama

W piątek (7 listopada) Filharmonia Podkarpacka zaprasza na spotkanie z symfoniami Góreckiego i Szostakowicza. Początek o godz. 19.00.

Podczas koncertu usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, którą poprowadzi dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk. Towarzyszyć ona będzie sopranistce Elżbiecie Towarnickiej. Artyści wykonają III Symfonię „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego, kompozytora, który całe swoje życie związał ze Śląskiem. Zabrzmi także IX Symfonia Es-dur op. 70 rosyjskiego kompozytora Dymitra Szostakowicza.

„Symfonia pieśni żałosnych” Góreckiego powstała w 1976 roku. Stworzona na sopran i orkiestrę, to utwór składający się z trzech pieśni – lamentów. Skrajne są obrazem cierpienia matki po stracie dziecka, a środkowa, to modlitwa więźniarki zapisana na ścianie jednej z gestapowskich katowni. Ascetyczna, ale pełna ekspresji Symfonia, nie jest jednak dziełem o wojnie, ale „wyrazem wiary, która jest wieczna” – mówił o swoim dziele sam kompozytor.

Z kolei IX Symfonia  Szostakowicza, napisana w 1945 roku, tuż po zakończeniu działań wojennych to dzieło nietypowe. Zamiast oczekiwanego przez ówczesną władzę obrazu świętowania zwycięstwa nad hitlerowskim najeźdźcą, utwór pełen jest sarkastycznego humoru i aluzji. To drogowskaz do odczytania prawdziwych intencji kompozytora. Finałowa część utworu jest parodią defiladowego marsza.

KONKURS

W konkursie zwyciężyła Natalia W. Gratulujemy!

eMKa

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.