To był najbardziej spektakularny punkt centralnych obchodów Święta Wojsk Lądowych w Rzeszowie. Najważniejszą chwilą był apel z udziałem pocztów sztandarowych jednostek Wojsk Lądowych z całej Polski.

W defiladzie w centrum Rzeszowa wzięły udział pododdziały wojsk lądowych z całego kraju: żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. i 16. Dywizji Zmechanizowanej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz poczty sztandarowe wszystkich jednostek wojskowych Wojsk Lądowych.

Podkarpacie kocha wojsko

Podczas apelu inspektorzy Wojsk Lądowych Polski i Niemiec – generał dywizji Janusz Bronowicz oraz gen. broni Jorg Vollmer podpisali dokument dotyczący polsko-niemieckiej współpracy wojsk lądowych obu krajów. Pozwoli on na lepsze współdziałanie batalionów 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania oraz niemieckiej 41 Brygady Grenadierów Pancernych z Tollense-Kaserne.

Święto było okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy. Wręczone zostały także medale nadane przez Ministra Obrony Narodowej – „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

– Województwo podkarpackie to region, gdzie bardzo się lubi, a nawet kocha wojsko. Dlatego cieszymy się bardzo, że Święto Wojsk Lądowych odbywa się na Podkarpaciu. Jest to dla nas też okazja do promocji, pokazania naszych doświadczeń, naszego dziedzictwa. Obecność u nas generałów z różnych miejsc Europy jest dla nas bardzo ważna – mówił o wojskowym święcie marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Leopard, Rosomak…

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przez cały dzień w Parku Jedności Polonii z Macierzą mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia poznawali tajniki sprzętu wojskowego, jakim dysponują polskie Wojska Lądowe. Był czołg Leopard 2A5, czołg PT-91, popularny Rosomak, samobieżny moździerz Rak, wyrzutnie WR Langusta, samobieżna armato-haubica AHS DANA oraz wiele innych nowoczesnych konstrukcji.

Wielkie zainteresowanie wzbudzały strzelnica tunelowa i kontenerowa oraz broń strzelców wyborowych. Zdjęcia z pikniku możecie zobaczyć TUTAJ. Pokazy sprzętu wojskowego zaplanowano również w sobotę (12 września) od 10:00 do 15:00.

Obchodom święta Wojsk Lądowych towarzyszyła dwudniowa konferencja poświęcona udziałowi Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Republice Afganistanu.

Święto Wojsk Lądowych

Obchodzone jest od 1996 roku, w rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, czyli zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku. Wojska Lądowe to największy rodzaj Sił Zbrojnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony przed atakiem lądowo-powietrznym w kraju.

W ich skład wchodzą wojska pancerne i zmechanizowane, wojska aeromobilne, wojska rakietowe i artyleria, wojska obrony przeciwlotniczej, wojska inżynieryjne, wojska chemiczne, wojska łączności i informatyki. Z Wojsk Lądowych wydzielane są kontyngenty pełniące służbę w różnych zakątkach świata.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama