Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Więcej policyjnych patroli, częstsze kontroli trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów – tego kierowcy od piątku, 19 kwietnia, mogą się spodziewać na podkarpackich drogach. 

Podkarpaccy policjanci w piątek rozpoczynają na drogach naszego województwa akcję „Wielkanoc 2019”, która potrwa do wtorku. Na drogach w tych dniach pojawi się zwiększona liczba policyjnych patroli. 

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie zapowiada, że funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie i wyprzedzanie pojazdów przed i na przejściach dla pieszych, przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Policjanci przypominają kierowcom, by przed wyjazdem w podróż sprawdzili stan samochodu, zawsze zapinali pasy, a dzieci umieszczali w fotelu lub specjalnej podstawce. – I nie ma znaczenia to, czy jedzie się na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż – twierdzi KWP. 

Parkując samochód wybierajmy wyznaczone do tego miejsca, dobrze oświetlone i najlepiej strzeżone. Nie zostawiajmy też bagażu i innych przedmiotów w widocznym miejscu samochodu. Najlepiej zabierać je ze sobą.

Nie dajcie się okraść

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przed wyjazdem w podróż warto też zadbać o zabezpieczenie naszego domu, czy mieszkania. Upewnijcie się, że drzwi i okna są zamknięte, nie zostawiajcie kluczy pod wycieraczką.

– Bądźmy czujni, jeśli na klatce schodowej, czy w pobliżu domu zauważymy obcych ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło – informuje KWP w Rzeszowie. 

Bardzo ważne jest też pomoc sąsiedzka. Zwracajcie uwagę także na ich mieszkania. Interesujcie się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajcie uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

– Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi – radzą podkarpaccy policjanci.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama