Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie
Reklama

Prędkość, trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów, zapięte pasy, przewożenie dzieci w fotelikach – na to policjanci szczególnie będą zwracać uwagę na podkarpackich drogach w okresie świąt wielkanocnych.

W tym roku, z uwagi na obecność wielu osób, które uciekły z Ukrainy przed wojną i tych, którzy udzielają im pomocy, ruch na drogach może być jeszcze większy. W związku z tym, na drogach już od piątku będzie więcej policyjnych patroli.  

– Funkcjonariusze będą przede wszystkim służyć pomocą, zapewniać płynność ruchu na głównych trasach, a tam, gdzie pojawią się utrudnienia bądź zatory, będą mogli ręcznie kierować ruchem – informuje podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji. 

Kierowcy muszą się spodziewać częstszych kontroli trzeźwości. Policjanci będą reagować na przypadki przekraczania prędkości, czy złego stanu technicznego pojazdu. Sprawdzą, czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach.

Z reakcją funkcjonariuszy muszą liczyć się ci, którzy nieprawidłowo wyprzedzają inne pojazdy, wyprzedzają bezpośrednio przed i na przejściach dla pieszych, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu.

Szczególna uwaga funkcjonariuszy będzie zwrócona na motocyklistów i motorowerzystów. Policjanci przypominają o ograniczeniach w ruchu ciężarówek i zespołów pojazdów powyżej 12 ton. W kolejnych dniach ograniczenia te obowiązywać będą:

– w sobotę (16 kwietnia) od godz. 18:00-22:00,

– w niedzielę (17 kwietnia) od godz. 8:00-22:00,

– w poniedziałek (18 kwietnia) od godz. 8:00-22:00.

Przed podróżą sprawdzajcie stan samochodu, zapinajcie pasy bezpieczeństwa i nie ma znaczenia to, czy jedziecie na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż. Ta sama zasada musi dotyczyć dzieci – zawsze umieszczajmy je w foteliku albo specjalnej podstawce.

Samochody parkujcie w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajcie bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierajcie je ze sobą. 

Zabezpiecz mieszkania

Wyjeżdżając, zabezpieczcie swoje mieszkanie czy dom – upewnijcie się, że drzwi i okna zostawiliście zamknięte. Bądźcie czujni. Jeśli na klatce, czy w pobliżu domu zauważycie obcych ludzi, zainteresujcie się nimi, zapytajcie kogo szukają, zapamiętajcie ich wygląd.

– To może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia przydadzą się policji, gdyby do włamania doszło – radzą funkcjonariusze. 

Zwracajcie uwagę także na mieszkania sąsiadów. Gdy ich nie ma, interesujcie się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajcie uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie sprzętów przez obcych, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Nie ułatwiajcie życia złodziejom, gdy was nie ma dłużej w domu. Poproście sąsiadów, by otwierali na krótko okna w mieszkaniu, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi. 

Policjanci będą także zwracać uwagę na niewłaściwe obchodzenie zwyczajów wielkanocnych, w szczególności „Śmigus-Dyngus”. Amatorzy zbiorowego i natarczywego oblewania muszą pamiętać o konsekwencjach prawnych za chuligańskie wybryki.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama