Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Kto pomoże? Czy są poradnie czynne całą dobę? Gdzie szukać poradni, gdy jesteśmy daleko od domu?

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lekarz i pielęgniarka udzielą porady w poradni, telefonicznie, w domu pacjenta – od 18:00 do 8:00 następnego dnia (poniedziałek -piątek), przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy).

Z pomocy lekarza i pielęgniarki pacjent może skorzystać w razie m.in. nagłego zachorowania, zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej, bólów brzucha, głowy, biegunki lub wymiotów szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Wystarczy zgłosić się do dowolnej, najbliższej miejsca zamieszkania lub pobytu, placówki. Nie trzeba rezerwować wizyty, nie trzeba skierowania, pomoc jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. 

Na Podkarpaciu są 32 placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – LISTA. – Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać poradnię poza Podkarpaciem – zwraca uwagę Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem można skorzystać z pomocy stomatologa. Poradnie pracują w dni powszednie od 19:00 do 7:00 rano, w soboty, niedziele i święta przez całą dobę – adresy czterech podkarpackich poradni

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). O kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania – wyjaśnia Rafał Śliż. 

Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć znajdziecie TUTAJ.

Pacjentowi w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej przysługuje: porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki), zwolnienie lekarskie (jeżeli występują wskazania medyczne), e-recepty na potrzebne leki.

Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. W aplikacji mojeIKP można znaleźć przewodnik, który krok po kroku pokazuje, jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon.

NFZ przypomina ważne numery ratownictwa medycznego: 112 i 999. Ponadto działa bezpłatna i całodobowa infolinia NFZ – 800 190 590. Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy szpital oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama