Zdjęcie: Materiały prasowe WSIiZ

Spotkanie z ks. prof. Michałem Hellerem, laureatem Nagrody Templetona, zainauguruje cykl interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce” w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Spotkanie z wybitnym kosmologiem, filozofem odbędzie się 29 listopada.

„Wielkie pytania w nauce” to nowa inicjatywa WSIiZ. Cykl wykładów interdyscyplinarnych pod tym tytułem upowszechniać wiedzę z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych oraz przyrodniczych.

Jednym z kluczowych celów organizacji „Wielkich pytań o nauce” jest podjęcie próby odpowiedzi na nurtujące problemy dotyczące egzystencji człowieka, zmian kulturowych, społecznych i filozoficznych oraz zachęcenie słuchaczy do krytycznego myślenia.

Opozycja dla rozrywki w mediach

Zaproszenie do wygłoszenia wykładów przyjęli wybitni eksperci i niekwestionowane autorytety świata nauki. Wykłady realizowane będą w formie otwartych, niekomercyjnych spotkań.

– Organizując cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” chcemy pokazać, że efekty pracy naukowców są nie tylko tematem do dyskusji dla wąskiego grona specjalistów, ale mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu, a zaprezentowane w przystępny sposób zagadnienia mogą być również zrozumiałe dla osób niezwiązanych z nauką – mówi dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Nie ukrywamy, że organizacja cyklu, stanowić ma swego rodzaju opozycję dla niewymagającej intelektualnego wysiłku rozrywki wszechobecnej w mediach – dodaje rektor rzeszowskiej uczelni.

Spotkanie pt. „Czy wszechświatem rządzi przypadek?” z udziałem ks. prof. Michała Hellera będzie pierwszą odsłoną cyklu „Wielkie pytania w nauce”.

Wszechświat dziełem przypadku?

W czasie wykładu ks. prof. Heller podejmie próbę odpowiedzi m.in. na pytania: Czy Wszechświat jest dziełem przypadku, czy zamierzonego projektu? Czy warunki początkowe Wszechświata są czymś przypadkowym, czy koniecznym? Co to jest przypadek? Czy nie niszczy on matematycznej harmonii Wszechświata? I czy nie wprowadza elementu irracjonalności do naszych zmagań ze zrozumieniem?

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na te i wiele innych pytań słuchacze uzyskają odpowiedzi uczestnicząc w wykładzie, który odbędzie 29 listopada o godz. 17:00, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji na stronie www.wsiz.rzeszow.pl/wielkiepytania i okazania wydrukowanego biletu wstępu w Teatrze. W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16:30.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia z 10-procentowym rabatem publikacji Wydawnictwa Copernicus Center Press, którego współzałożycielem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Po wykładzie będzie możliwość uzyskania dedykacji autora.

Ks. Heller, Vetulani i Bralczyk

Ks. prof. Michał Heller to uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego.

– Jest laureatem prestiżowej Nagrody Templetona (2008), odznaczonym Orderem Orła Białego (2014), wykładowcą wielu prestiżowych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, jednym z największych autorytetów moralnych, fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, powszechnie szanowanym i uznanym w całym świecie nauki – przypomina Dominik Łazarz z Biura Prasowego WSIiZ.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce” odbędzie się 27 lutego 2017 r. Wykład pt. „Dlaczego myślimy i jak mózg prowadzi nas na manowce?” wygłosi prof. Jerzy Vetulani.

Cykl zwieńczy wykład prof. Jerzego Bralczyka pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano?”, który odbędzie się 3 kwietnia 2017 r.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama