Zdjęcie: Nauklove.pl

– Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce? – na te i wiele innych pytań będzie odpowiadał w Rzeszowie prof. Jerzy Vetulani, wybitny neurobiolog i psychofarmakolog. Spotkanie odbędzie się 27 lutego.

Prof. Jerzy Vetulani przyjedzie do Rzeszowa na zaproszenie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, która jest organizatorem cyklu interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce”. Prof. Vetulani wygłosi wykład 27 lutego w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej wykład pt. „Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce?”.

Prof. Jerzy Vetulani to niestrudzony i skuteczny popularyzator nauki, jeden z największych znawców procesów zachodzących w mózgu, wybitny neurobiolog i psychofarmakolog, jeden z najczęściej cytowanych polskich uczonych, człowiek o szerokich horyzontach, niezwykła osobowość. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu badania nad mechanizmem działania leków antydepresyjnych oraz zespołu odstawiennego po morfinie. Prof. Vetulani jest zwolennikiem depenalizacji narkotyków i legalizacji marihuany.

Autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu m.in. „Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice”, „Piękno neurobiologii”, „Jak usprawnić pamięć”, „A w konopiach strach”, „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg”.

Wykład wybitnego naukowca będzie refleksją nad fenomenem myślenia oraz rolą jaką w życiu człowieka odgrywa mózg. W czasie spotkania prof. Vetulani omówi tajemnice i pułapki pracy ludzkiego umysłu oraz podejmie próbę odpowiedzi m.in. na pytania: Co doprowadziło do powstania ludzkiego mózgu? Dlaczego myślimy? Co rządzi naszymi działaniami – emocje czy rozum? Jak dbać o mózg, aby żyć długo i szczęśliwie?

Zapowiada się więc naprawdę intrygujące spotkanie, na które zaprasza WSIiZ. Warto również podkreślić, że wydarzenie nie będzie miało charakteru tylko wykładu. Uczestnicy będą mogli wziąć w nim czynny udział zadając pytania i dyskutując z prowadzącym.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji na stronie www.wsiz.rzeszow.pl/wielkiepytania i okazania wydrukowanego biletu wstępu w Teatrze. W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do 16:30.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji prof. Jerzego Vetulaniego z atrakcyjnym rabatem oraz uzyskania dedykacji autora. Wykład rozpocznie się o godz. 17:00.

Spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim to już druga odsłona cyklu interdyscyplinarnych wykładów pt. „Wielkie pytania w nauce”, które WSIiZ realizuje pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”. Jednym z kluczowych celów organizacji cyklu jest podjęcie próby odpowiedzi na nurtujące problemy dotyczące egzystencji człowieka, zmian kulturowych, społecznych i filozoficznych oraz zachęcenie słuchaczy do krytycznego myślenia.

– Organizując cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” chcemy pokazać, że efekty pracy naukowców są nie tylko tematem do dyskusji dla wąskiego grona specjalistów, ale mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu, a zaprezentowane w przystępny sposób zagadnienia mogą być również zrozumiałe dla osób niezwiązanych z nauką. Nie ukrywam też, że organizacja cyklu stanowić ma swego rodzaju opozycję dla niewymagającej intelektualnego wysiłku rozrywki wszechobecnej w mediach – mówi dr Wergiliusz Gołąbek, rektor WSIiZ.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie oraz z wydawnictwem Copernicus Center Press. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Urząd Miasta Rzeszowa.

Już wiadomo, kto będzie następnym gościem cyklu „Wielkie pytania w nauce”. 3 kwietnia do Rzeszowa przyjedzie polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, który wygłosi wykład pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano?”. Rejestracja do udziału w tym wydarzeniu możliwa będzie od 6 marca br.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama