Zdjęcie: materiały organizatorów

Prof. Waldemar Łazuga opowie, jak postrzegana była monarchia austro-węgierska w Polsce po 1918 roku. Robert Makłowicz zaś poruszy przenikanie się kultur oraz wpływ różnych religii na nasze „tu i teraz”.

Spotkanie z prof. Waldemarem Łazugą, specjalizującym się w historii powszechnej XIX i XX wieku, oraz Robertem Makłowiczem, znanym historykiem, podróżnikiem i dziennikarzem kulinarnym, odbędzie się 28 lutego o 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Spotkanie z prof. Łazugą i Makłowiczem jest częścią cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”, powstałego z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, założyciela i prezydenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wykłady z udziałem autorytetów świata nauki odbywają się od 2016 roku. Do tej pory prelegentami byli m.in.: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska i Anna Dymna.

Jak zapowiadają organizatorzy, 28 lutego historyk prof. Waldemar Łazuga opowie m.in. o tym, jak postrzegana była monarchia austro-węgierska w Polsce po 1918 roku, i jakich elit chcieli wówczas obywatele niepodległego państwa.

Z kolei Robert Makłowicz poruszy zagadnienia związane z przenikaniem się kultur oraz wpływie różnych religii na nasze tu i teraz. Spotkanie nawiązywać będzie do najnowszej książki prof. Waldemara Łazugi – „Uwikłani w przeszłość”.

– Uwikłany w przeszłość jest właściwie każdy z nas. Można by zadać sobie pytanie, ile przeszłości mamy za sobą. I czy nie jest aby tak, że nikt z nas na pewno nie umrze w świecie, w którym się urodził? To znaczy, że kilka światów przeżyjemy – mówi prof. Łazuga.

– Chodzi o to, jak się odnaleźć w tym świecie ostatnim. Niektórzy się w nim nie odnajdują nigdy. To jest niby teoretyczne, ale dotyczy sprawy bardzo ważnej dla polskiej historii, która była bardzo skomplikowana – podkreśla historyk. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jego najnowsza książka „Uwikłani w przeszłość” to wnikliwa analiza sytuacji Polski w 1918 roku w kontekście podejmowanych wówczas decyzji o tym, kto ma zarządzać świeżo odzyskaną państwowością.

Rok 1918 to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Niepodległość – największy, wyczekiwany dar – wyłaniała się z chaosu. Rewaloryzowała wszystkie dotychczasowe nurty myślenia o Polsce i wszystkie polityczne programy.

– Czy borykającą się z kłopotami Polską powinni rządzić „fachowcy” związani z zaborczym aparatem władzy, czy też ci właśnie – z tego samego powodu – od rządów powinni być odsunięci? Kto był, a kto nie był w niewoli patriotą? – czytamy w notce wydawniczej. 

Robert Makłowicz wniesie do spotkania zagadnienia związane z przenikaniem się kultur i wpływie różnych religii na polską codzienność. W programach często podkreśla, że byliśmy krajem wieloetnicznym, a dziś nie możemy i nie powinniśmy opuszczać swojej przeszłości.

Dyskusję z prof. Waldemarem Łazugą i Robertem Makłowiczem poprowadzi publicysta „Tygodnika Powszechnego” – Wojciech Bonowicz. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, pod warunkiem pobrania biletu. 

Współorganizatorem wydarzenia jest Tygodnik Powszechny. Patronat honorowy nad wydarzeniem został objęty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz prezydenta Rzeszowa. Partnerem strategicznym jest Urząd Miasta Rzeszowa. Partnerem jest bank PeKao SA.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama