Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Prawie 22 mln zł miasto zapłaci gdyńskiej firmie za naszpikowanie Podziemnej Trasy Turystycznej multimediami. Inwestycja ma być gotowa do końca 2020 roku. 

Minął już rok od momentu, kiedy miasto po raz pierwszy ogłosiło przetarg na modernizację Podziemnej Trasy Turystycznej. Okazało się, że zrobienie z jednej z atrakcji turystycznych Rzeszowa naszpikowaną multimediami przestrzeń kultury to nie taka łatwa i tania sprawa, jak początkowo zakładali miejscy urzędnicy. 

Według pierwszego planu, na modernizację rzeszowskich podziemi ratusz planował wydać niespełna 19 mln zł, z czego prawie 13 mln zł udało pozyskać się z Unii Europejskiej w konkursie „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”.

Szybko okazało się, że kwota, którą ratusz zamierza wydać na modernizację, jest za mała, a i chętnych do podjęcia się wykonania takiej pracy też wielu nie było. W dwóch postępowaniach przetargowych zgłaszała się cały czas ta sama firma – Asseco Data System z Gdyni. Za pierwszym razem jej oferta opiewała na ponad 29 mln zł, za drugim już na 21,7 mln zł.

– Pierwsze postępowanie musieliśmy unieważnić, ponieważ kwota przewyższała kwotę, którą planowaliśmy wydać na inwestycję aż o 10 mln zł. W przypadku drugiego postępowania złożona oferta również była wyższa, ale zdecydowaliśmy się na dołożenie brakujących pieniędzy – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Miasto liczy, że inwestycję uda zrealizować się do końca 2020 roku. Na powierzchni Podziemnej Trasy ma powstać skwer kultury m.in. z zielenią, specjalnymi siedziskami i LED-ową posadzką. Przy okazji o multimedia zostanie wzbogacona studnia na Rynku. “Otrzyma” ona LED-owe ekrany i system audio, który turystów i mieszkańców będzie informował np. o nadchodzących imprezach w mieście.

Po modernizacji lepiej ma wyglądać także wejście do rzeszowskich podziemi. Obecnie słabo zaaranżowaną przestrzeń ma wypełnić salka projekcyjna, gdzie będzie można obejrzeć film z elementami 5D.

Inaczej będą wyglądały też same podziemia, które zostaną wzbogacone w multimedia. To właśnie tam powstanie 10 stref, po których będzie “oprowadzała” “Interaktywna Legenda” z oryginalnym scenariuszem, który został stworzony w oparciu o historię Rzeszowa. 

Szczegółowy opis Podziemnej Trasy po liftingu znajdziecie TUTAJ. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: