Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News
Reklama

26,5 tys. kolorowych i pachnących kwiatów pojawi się na wiosnę w centrum Rzeszowa. Akcja nasadzenia rozpocznie się w połowie kwietnia.

Od wielu lat mieszkańcy Rzeszowa mogą cieszyć swoje oczy pięknymi kwiatami. Co roku rusza akcja nasadzania kwiatów w donicach i kwietnikach, które są rozlokowane w centrum miasta.

Pierwsze wiosenne sadzonki powinny pojawić się w połowie kwietnia. Dokładny termin rozpoczęcia prac ogrodniczych trudno przewidzieć, ponieważ wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Dla kwiatów sadzonych wiosną ważne jest, by nie było już przygruntowych przymrozków, które mogą im zaszkodzić.

W Rzeszowie nasadzanie kwiatów ma 3 etapy: wiosenny, który trwa mniej więcej od kwietnia do czerwca. Wtedy sadzi się około 26,5 tysiąca kwiatów. Letni trwa od momentu przekwitania kwiatów zasadzonych wiosną (na ogół jest to czerwiec) do października. Wtedy pojawiają się też donice wiszące przy latarniach i wieże kwiatowe z pelargoniami przy pomnikach. W tym okresie sadzi się najwięcej kwiatów –  36 tysięcy.

Ostatni etap, jesienny, trwa od października. W zeszłym roku skończył się on dopiero w grudniu. Na tym etapie sadzi się około 11 600 sztuk kwiatów. Jesienią również sadzi się cebule tulipanów i krokusów, które kwitną wiosną.

W kwietniu do jesiennych sadzonek dołączą  jeszcze bratki, prymulki i niezapominajki. Te kwiaty zostały wybrane, ponieważ one są najbardziej wytrzymałe. Najlepiej reagują na przymrozki i zmiany atmosferyczne. Kwiaty pojawią się w centrum miasta, m.in. przy ul. Grottgera, Grunwaldzkiej, w Parku Jedności Polonii z Macierzą, przy rondzie obok Hotelu Rzeszów (tam też zakwitną posadzone jesienią tulipany), na placu Śreniawitów i w Rynku.

– Nie w każdym mieście tak jest, a w Rzeszowie odkąd pamiętam akcja nasadzenia kwiatów jest realizowana z powodzeniem ku radości mieszkańców – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Miasto stara się również urozmaicać kompozycje kwiatowe. Gdy w danym miejscu jednego roku są sadzone bratki, to następnym pojawiają się niezapominajki. W tym roku na akcję nasadzania kwiatów Rzeszów wyda 80 tys. zł.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: