Zdjęcie: Pomagam.pl
Reklama

Sylwia i Dawid Teprag, młodzi rodzice, chcą w Rzeszowie otworzyć przedszkole, które będzie pomagało dzieciom z autyzmem. Na Pomagam.pl ruszyła zbiórka pieniędzy na utworzenie takiej placówki. 

Sylwia i Dawid Teprag są rodzicami autystycznego synka Piotrusia. Chłopiec jest wcześniakiem. – Uczy nas każdego dnia, jak być lepszą wersją siebie. Uczy nas tolerancji, akceptacji, waleczności – mówią rodzice dziecka.

– Od blisko dwóch lat zderzamy się z problemami systemu, niedoinformowaniem w zakresie potrzeb specjalnych naszego syna i wielu innych, podobnych mu dzieci. Na swojej drodze spotkaliśmy drogich, trudno dostępnych specjalistów – opowiadają Sylwia i Dawid Teprag.

Sylwia wpadła na pomysł stworzenia „Wioski Małych Stóp” razem z koleżankami, które są terapeutkami. Poznały się kiedy Piotruś został zdiagnozowany i zaprzyjaźniły się. Postanowiły stworzyć przedszkole, które będzie dostępne dla wszystkich dzieci. 

Kadra specjalistów

Przedszkole ma odpowiadać na potrzeby zarówno dzieci w normie rozwojowej, jak i te neuroróżnorodne. W Rzeszowie brakuje placówek wrażliwych na indywidualne potrzeby dzieci. „Wioska” ma przede wszystkim wspierać te dzieci, które potrzebują więcej uwagi.

„Wioska Małych Stóp” ma mieć kadrę specjalistów. Przedszkole będzie dla dzieci w normie rozwojowej, z diagnozą autyzmu lub innych zaburzeń oraz dla tych, które diagnozy jeszcze nie otrzymały. Rodzice otrzymają tam wsparcie i wskazówki.

Koszty pobytu dziecka w przedszkolu ma być niższy od opłat, które rodzice obecnie ponoszą w poszukiwaniu wsparcia specjalistów dla swoich pociech. Rodzice mają mieć dostęp do psychiatry, neurologa dziecięcego, pedagoga, logopedy, fizjoterapeuty, dietetyka.

– Te doświadczone osoby byłyby u nas stale dostępne, pomogłyby odpowiednio szybko wdrożyć potrzebne zajęcia dla dzieci oraz zapewniłyby odpowiednie przygotowanie dla rodziców, na początku tej burzliwej drogi – mówi Sylwia Teprag. 

Brakuje 50 tys. zł

Do utworzenia przedszkola rodzicom brakuje 50 tys. zł. Zbierają je na Pomagam.pl (link). Pieniądze przeznaczą na wyposażenie toalety, meble, sprzęt do ćwiczeń i rehabilitacji, leżaki, pościel dla każdego dziecka, pomoce dydaktyczne, terapeutyczne i zabawki.

Aktualne informacje na temat „Wioski” Sylwia Teprag zamieszcza także na Instagramie. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama