Reklama

W sieci ruszył właśnie projekt „Rzeszów dawniej i dziś na panoramach”. W kilkudziesięciu odsłonach można na nich obejrzeć charakterystyczne dla miasta miejsca w ich obecnym stanie i sprzed lat.

– Jest to kolejny ukłon naszej firmy w stronę promocji Rzeszowa. Nasze wirtualne wędrówki po mieście rozpoczęliśmy w 2006 roku. Przygotowaliśmy od tego czasu blisko 1000 panoram. Niestety, ze względu na brak środków finansowych, póki co na stronie umieściliśmy ich zaledwie 32 archiwalne, w tym jedynie 6 ze współczesnymi widokami miasta – wyjaśnia Paweł Jakubowski, dyrektor działu panoramicznego firmy „Spacery wirtualne”, która przygotowała projekt.

Niestety, na wyrost nazwano go szumnie „Rzeszów dawniej i dziś”, gdyż próżno szukać w nim widoków stolicy Podkarpacia z czasów, których być może większość z nas nie pamięta. Najstarsze panoramy zostały zarejestrowane zaledwie osiem lat temu. Przedstawiciel firmy wyjaśnia jednak, że wcześniejsze rejestracje nie były możliwe, ponieważ technologia panoramiczna powstała zaledwie dekadę temu. A szkoda.

I tak pod adresem www.poznajrzeszow.pl/old-new obejrzeć można przespacerować się m.in. po dawnych i obecnych okolicach głównego ronda Dmowskiego przy hotelu „Rzeszów”, placu Cichociemnych, zajrzeć przed Wojewódzki Dom Kultury i fontannę w parku przy Pułaskiego, przejść się po rzeszowskim Rynku, ulicą Grunwaldzką w sąsiedztwie Urzędu Wojewódzkiego, mostem Narutowicza czy obejrzeć widok z mostu Zamkowego.

– Marzy nam się stopniowe uzupełnianie strony o kolejne panoramy. Ale będzie to możliwe dopiero wówczas, kiedy zbierzemy odpowiednie środki finansowe. W najbliższym czasie chcielibyśmy również przygotować kilka panoram z wysokości 6-7 metrów – dodaje Paweł Jakubowski.

Może Urząd Miasta w końcu bardziej zainteresuje się projektem. Póki co stolica innowacji tak reklamuje go na swojej stronie: „Miasto Rzeszów wyróżnia się niezwykłą dynamiką rozwoju. Na przestrzeni zaledwie kilku lat możemy zauważyć ogromne zmiany, jakie zostały poczynione w bardzo wielu dziedzinach. Projekt „Rzeszów Dawniej i Dziś na panoramach” to przedsięwzięcie ilustrujące, jak zmienia się nasze miasto. Poprzez zastosowanie archiwalnych panoram sferycznych wykonanych na terenie Rzeszowa od 2006 roku, udało się stworzyć prezentację, ukazującą dawny obraz miasta, a w niektórych przypadkach zmiany, jakie zostały dokonane w miejscach wykonania konkretnych zdjęć”.

Projekt spodobał się władzom Rzeszowa. Ale jak na razie tylko spodobał. Projekt jest przystosowany do wyświetlania na komputerach, tabletach i smartfonach.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama