Zdjęcie: Monika Drwal / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wit Karol Wojtowicz po 33 latach pracy złożył rezygnację z funkcji dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie. Będzie konkurs na to stanowisko.

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, p.o. dyrektora łańcuckiego Zamku został Krzysztof Żaba, dotychczasowy wicedyrektor. Na tym stanowisku zastąpi Wita Karola Wojtowicza, który złożył rezygnację i przeszedł na emeryturę.

– Pańskie zasługi dla polskiego dziedzictwa narodowego są, nie tylko w mojej opinii, nie do przecenienia – tak zwrócił się wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, do odchodzącego ze stanowiska dyrektora Wita Karola Wojtowicza.

Gliński podziękował Wojtowiczowi za „wieloletnią i owocną współpracę”. Podkreślił, że Wojtowicz i jego współpracownicy nadali Zamkowi „obecny kształt i charakter, odtwarzając świetność tej jednej z najwspanialszych rezydencji w Polsce”.

Wit Karol Wojtowicz też dziękował ministrowi Glińskiemu. – To była bardzo dobra, owocna współpraca, dzięki której udało nam się zrealizować wiele ważnych projektów – powiedział odchodzący dyrektor.

33 lata bycia dyrektorem

Zdjęcie: Monika Drwal / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wit Karol Wojtowicz to polski historyk sztuki i muzealnik. Pracę w Łańcucie rozpoczął w 1980 roku jako pracownik merytoryczny, a w 1990 roku został jego dyrektorem.

Wojtowicz jest absolwentem historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członkiem m.in. International Council of Museums, Rady Muzeum w Wilanowie, a także placówek muzealnych m.in. w Kozłówce, Lublinie, Pszczynie, Rzeszowie i Przemyślu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Wojtowicz zasiada także w Radzie ds. Muzeów przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego.

W latach 70. ub. wieku został opozycjonistą antykomunistycznym, organizatorem m.in. nielegalnych drukarni i przerzutu do Polski książek drugiego obiegu z Niemiec. W 1980 roku został współzałożycielem „Solidarności” na Zamku.

Kim jest Krzysztof Żaba? 

Zdjęcie: Minka Drwal / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Tymczasowym dyrektorem łańcuckiej rezydencji został Krzysztof Żaba, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie studiował administrację, skończył też podyplomowe studia menedżerskie oraz podyplomowe studia zamówienia publiczne.

Pracę w Muzeum-Zamkiem w Łańcucie Żaba rozpoczął w 2010 roku, od 2020 roku był wicedyrektorem, prawą ręką Wita Karola Wojtowicza, nadzorował również działalność zamkowych jednostek i komórek organizacyjnych.

Krzysztof Żaba obowiązki dyrektora Zamku będzie pełnił od 25 lutego, do czasu powołania nowego dyrektora. Konkurs na to stanowisko ogłosi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Funkcję dyrektora Żaba będzie sprawował nie dłużej niż do 30 listopada br.

oprac. (saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama