Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał pieniądze z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty za pośrednictwem PUE ZUS.

O 500+ będą mogli występować Ukraińcy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego w związku ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę. Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy, uchodźcy, którzy mają pod opieką dziecko, uzyskają wsparcie.

– Będą oni mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

Aby złożyć elektroniczny wniosek w placówce ZUS wnioskujący powinien mieć ze sobą:

– paszport – swój i dziecka – lub inny dokument tożsamości, na podstawie których przekroczono granicę (jeśli go mają),

– zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – swój i dziecka,

– numer swojego rachunku bankowego w Polsce,

– swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail,

– orzeczenie polskiego sądu, jeśli jesteś opiekunem tymczasowym,

– dokument potwierdzający, że sprawujesz pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli masz taką sytuację,

– dokument potwierdzający legalność Twojego pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce, jeśli przybyłeś do Polski przed 24 lutego 2022 r.

W placówkach ZUS od poniedziałku pracownicy będą pomagać złożyć wniosek, ponadto w najbliższy weekend ZUS zorganizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę na Podkarpaciu placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy.

– Pracownicy Zakładu pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie dodaje rzecznik Dyląg.

Wykaz otwartych w weekend placówek ZUS w województwie podkarpackim:

sobota 26-03-2022 r. godz. 9-15
BRZOZÓW – ul. Witosa 11 MIELEC – ul. Sikorskiego 4
DĘBICA – ul. Piłsudskiego 15 PRZEMYŚL – ul. Brodzińskiego 6
JASŁO – ul. Rynek 18 B RZESZÓW – al. Piłsudskiego 12
KROSNO – ul. Bieszczadzka 5 SANOK – ul. Konarskiego 20
LEŻAJSK – ul. Mickiewicza 24 STALOWA WOLA – ul. Popiełuszki 8
niedziela 27-03-2022 r. godz. 9-15
BRZOZÓW – ul. Witosa 11 KROSNO – ul. Bieszczadzka 5
DĘBICA – ul. Piłsudskiego 15 RZESZÓW – al. Piłsudskiego 12
JASŁO – ul. Rynek 18 B SANOK – ul. Konarskiego 20

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych
i wypłacanych przez ZUS, o tym jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie ZUS w języku ukraińskim.

Więcej informacji o wsparciu finansowym dla obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, uzyskać można w placówkach ZUS-u oraz na stronie internetowej Zakładu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama