Woda jest niezbędnym elementem naszego życia. O jej obecność w naszej diecie powinniśmy wyjątkowo zadbać podczas lata, gdy nasz organizm szczególnie jej potrzebuję. Podpowiadamy, którą wodę warto wybierać i po jaki napój sięgnąć podczas i tuż po treningu.

Agnieszka Łagowska, dietetyk z przychodni rodzinnej „Słoneczny Stok” CM Medyk w Rzeszowie.

1. Podczas lata szczególnie powinniśmy pamiętać o regularnym piciu wody. Ze względu na wysokie temperatury zapotrzebowanie organizmu na wodę przekracza możliwości wytwarzania jej w ustroju. Dlatego powinniśmy pamiętać o dostarczaniu jej w odpowiednich ilościach.

2. Przyjmuje się, że minimalna ilość wody, którą człowiek musi codziennie bezwzględnie dostarczyć organizmowi to ok. 2, 5 litra. Intensywny wysiłek fizyczny, wysoka temperatura, ciąża, okres karmienia piersią i niektóre stany chorobowe (gorączka, biegunka, wymioty, choroby nerek, cukrzyca) zwiększają zapotrzebowanie organizmu na wodę. Pamiętajmy jednak o tym, że woda to nie tylko płyny. Zawarta jest także w pokarmach stałych, z którymi dostarczamy ok. 1 l wody na dobę.

3. Okazuje się, że niedobór wody może powodować zmniejszenie, a nawet zahamowanie procesu chudnięcia. Dzieje się tak, ponieważ sukces utraty wagi zależy od dwóch czynników: spalania i usuwaniu ubocznych produktów przemiany materii. Ponadto według niektórych źródeł stałe dostarczanie wody do organizmu zmniejsza łaknienie. Powoduje dodatkowe wypełnienie żołądka (uczucie sytości). Picie wody w dużych ilościach nie wpływa na pojawienie się dodatkowych kilogramów.

4. Woda nie tylko przyśpiesza procesy trawienia, ale także poprawia wchłanianie składników odżywczych. Pomoże nam także usunąć toksyny z naszego organizmu. Zbawiennie wpłynie również na jakość, wygląd  i nawilżenie naszej skóry.

5. Jaką wodę wybrać, źródlaną czy mineralną?

Woda źródlana jest wodą naturalną rozlewaną w systemie zamkniętym bez możliwości ingerencji z zewnątrz, dlatego kojarzy nam się ze zdrowiem. Ma ona jednak niską zawartość składników mineralnych, co przemawia na jej niekorzyść. Do regularnego spożywania warto wybrać wodę mineralną. Zaspokoi nie tylko  pragnienie ale dostarczy nam również cennych dla zdrowia pierwiastków (m.in. wapń, magnez, sód, potas).

6. Natomiast w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej, warto sięgnąć po wodę wysokozmineralizowaną. Pijmy ją w sporych ilościach przed, w trakcie i po wysiłku.

7. Jeśli nasz trening był intensywny  warto skorzystać z połączenia wody i izotoników. Napoje izotoniczne zawierają składniki mineralne w ilościach, w jakich występują we krwi. Doskonale zatem uzupełniają ubytki płynu i elektrolitów w organizmie. Nie zapominajmy jednak, że do nawodnienia komórek potrzebna jest woda.

8. Wody smakowe to wody najczęściej źródlane niewnoszące do organizmu żadnych składników mineralnych. Dodatkowo zawierają cukier, substancje słodzące i sztuczne konserwanty przedłużające ich przydatność do spożycia. Sprawia to, że taka woda ma podniesioną kaloryczność i niekoniecznie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie.

9. Zdrową smakową wodę możemy przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy, że kupimy wysokozmineralizowaną wodę i poprawimy jej smak poprzez dodanie plastra cytryny, pomarańczy czy mięty.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama