Reklama

W wieku 81 lat zmarł w Katowicach Wojciech Kilar, światowej sławy kompozytor. Po wojnie przez dwa lata mieszkał w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Kilar urodził się we Lwowie, w Rzeszowie mieszkał w latach 1946-1947. Choć był to zaledwie dwuletni epizod w jego życiu, to właśnie tutaj rozpoczęła się jego muzyczna droga i tutaj kształtowała się jego młodzieńcza osobowość. W Rzeszowie miał kontakt z pianistą profesorem Kazimierzem Mirskim. To on poradził mu, aby zajął się komponowaniem, i to on pierwszy zapoznał go z muzyką Ravela, Debussy’ego i Szymanowskiego.

„Dziękuję Bogu, że jest Rzeszów, cudowne polskie miasto”. To moje magiczne miasto!” – mówił w wywiadach Wojciech Kilar.

Kilar wziął udział w konkursie młodych talentów zorganizowanym w czerwcu 1947 roku w Rzeszowie. Zdobył drugie miejsce, po Adamie Harasiewiczu. Przewodniczącym jury był znany muzyk, redaktor „Ruchu Muzycznego”, Zygmunt Mycielski.

Kompozytor w jednym z wywiadów tak wspominał rzeszowskie czasy: „Wraz z moją rodziną zostałem przez bolszewików pozbawiony mojego rodzinnego miasta Lwowa. Ja tę drugą Ojczyznę, na tej mojej drodze wygnańczej, znalazłem właśnie w Rzeszowie. Trafiłem tam na wspaniałych ludzi, którzy jakąś dziwną, wielką mądrością ukształtowali mnie i przygotowali na dalszą drogę mojego życia. Myślę tutaj nie tylko o muzyce. Myślę o gimnazjum, do którego chodziłem, gdzie miałem wspaniałego łacinnika prof. Rodzonia, a także wspaniałego, choć surowego polonistę prof. Szewerę. To oni rozwinęli u mnie zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych, a przy tym przekazali mi także tę najlepszą, przedwojenną tradycję polską, narodową. Bardzo surowy w swych zasadach ks. katecheta przekazał mi głęboką tradycję religijną.”

W 1998 roku Wojciech Kilar został Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa. W 2003 roku Zespół Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie, którego był uczniem w latach powojennych, nazwano jego imieniem. 22 czerwca 2012 roku w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbył się koncert z jego utworami i z jego osobistym udziałem. Z wielką mocą zabrzmiały dzieła: Mała Uwertura, II Koncert fortepianowy z solistką Beatą Bilińską, Siwa mgła z solistą Leszkiem Skrlą, Krzesany.

Wojciech Kilar skomponował muzykę filmową do większości obrazów Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Kazimierza Kutza. Stworzył ją do ponad 130 obrazów. Współpracował także z Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion i Romanem Polańskim. Kompozytor współpracował tylko z najlepszymi reżyserami. Dla Polańskiego napisał muzykę do filmu „Pianista”.

httpv://www.youtube.com/watch?v=MQbInyX3vm8

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: