Zdjęcie: Materiały Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego

Międzynarodowy szczyt dotyczący pomocy Ukrainie – World for Ukraine Summit 2022 odbędzie się 17-19 października w G2A Arenie w Jasionce k. Rzeszowa. Liderzy społeczni, gospodarczy i polityczni będą mówić o odbudowie tego kraju.

World for Ukraine Summit 2022 (W4UA) to platforma do szerokiego, wielostronnego dialogu między organizacjami pozarządowymi, biznesem i naukowcami oraz samorządowcami. Przyświeca mu idea „United to build the future” i chęć zjednoczenia rożnych inicjatyw pomocowych z całego świata.

– Nasz region od początku konfliktu odgrywał szczególną rolę w sieci wsparcia, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski docenił zaangażowanie podkarpacia w pomoc jego rodakom. W maju 2022 nadał Rzeszowowi tytuł „Miasta-Ratownika” – przypomina Kamil Szymański, prezes G2A Arena i organizator szczytu.

– Realizując naszą misję jako obiektu, w którym toczy się międzynarodowy dialog, organizujemy World for Ukraine Summit 2022. Tworzymy platformę do współpracy dla różnych interesariuszy aktywnie zaangażowanych w akcje pomocowe. Działając razem, po prostu możemy więcej – twierdzi Szymański. 

W trakcie 3-dniowego kongresu spotkają się przedstawiciele instytucji i organizacji międzynarodowych, by rozmawiać o projektach pomocowych i sposobach w jakich mogą się uzupełniać i wspierać. Szczyt ma się przyczynić do współpracy pomiędzy NGO’s, biznesem i rządami, tak aby wsparcie dla Ukrainy miało charakter skoordynowany i długofalowy.

Kongres ma otwartą formułę, która zakłada włączenie wielu podmiotów w sieć współpracy na rzecz spraw najważniejszych – natychmiastowej pomocy dla ludności zaatakowanego kraju i opracowania narzędzi na rzecz jego odbudowy.

Kluczowe zagadnienia, które będą przedmiotem ustaleń i dyskusji w trakcie W4UA w G2A Arena, to narzędzia i metody współpracy na rzecz pomocy humanitarnej, wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego w powojennej rzeczywistości oraz globalne konsekwencje najpoważniejszego konfliktu zbrojnego w Europie po II wojnie światowej.

Towarzyszyć temu będą panele eksperckie poświęcone m.in. przeciwdziałaniu dezinformacji, czy wsparciu rolnictwa w obliczu kryzysu na rynku żywności.  

G2A Arena, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeszowskiego lotniska, to szczególne miejsce na mapie działań pomocowych. Od początku agresji na Ukrainę stało się miejscem regularnych spotkań informacyjnych dla organizacji pozarządowych, czy działań na rzecz osób uciekających przed wojną (m.in. kursy językowe dla medyków).

To tu odbywają się konferencje i spotkania z kluczowymi przedstawicielami świata polityki, wojska i biznesu, zaangażowanymi w pomoc. To w tym obiekcie miała miejsce historyczna wizyta prezydenta USA Joe Bidena. World for Ukraine Summit to kolejne wydarzenie, które ma w sposób systemowy i strategiczny wesprzeć zaatakowaną Ukrainę na drodze do pokoju i odbudowy kraju.

(pap, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama