Reklama

Ponad 30 projektów kulturalnych, blisko 150 twórców, artyści z 7 krajów, 4 dni festiwalu – to trzecia edycja Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.

Organizatorzy ESK odsłaniają coraz więcej kart tegorocznej imprezy, która odbędzie się w Rzeszowie w dniach 25-28 czerwca. Organizatorzy zdążyli już poinformować, że gwiazdą ESK 2015 będzie The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka.

Podczas Koncertu Głównego na Stadionie Miejskim, który odbędzie się w drugi dzień festiwalu (26 czerwca) wystąpią unikalne muzyczne kolektywy: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja), Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukra-ina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada).

Klezmer & World powraca

Scena na rzeszowskim Rynku, podobnie jak w poprzednich edycjach Wschodu Kultury, – Europejskiego Stadionu Kultur,y będzie rozbrzmiewać w uzupełniających się, chociaż całkowicie różnorodnych klimatach muzycznych.

Klub Festiwalowy pochwali się osobnym programem artystycznym, miasto będzie tętnić żywiołową muzyką, tańcem, teatrem i słowem. Ponad 30 projektów kulturalnych, blisko 150 twórców, artyści z 7 krajów, 4 dni festiwalu – to trzecia edycja festiwalu.

W czwartek (25 czerwca) rzeszowska odsłona wyjątkowego projektu, wykreowanego przez trzy miasta Rzeszów, Lublin i Białystok. Pod batutą Mikołaja Blajdy usłyszymy polskich muzyków jazzowych i soli-stów z Armenii w Tryptyku Ormiańskim. Charakteru dodadzą ludowe instrumenty duduk i oud.

Pod hasłem Klezmer & World zagrają w sobotę (27 czerwca): Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele, zespół znany rzeszowskiej publiczności, który do współpracy zaprosił Tomasza Nowaka – trębacza i kompozytora, Adeb’a Chamoun’a – Syryjczyka grającego na darbuce, Eskaubei, rzeszowski raper.

Całość zamknie koncert Onuki i Szeherezada w Filharmonii Podkarpackiej.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Smolik i przyjaciele

„Art Celebration – Urban Sound & Vision” w niedzielę zakończy muzyczne propozycje festiwalu. W tym roku artyści, z udziałem Andrzeja Smolika z zespołem oraz przedstawicielami U Know Me Records w składzie: Daniel Drumz, Kixnare, Mr Krime, nastawili się na pokazywanie nowych trendów w polskiej muzyce miejskiej i elektronicznej w połączeniu z akompaniamentem świetnych instrumentalistów i wizualizacjami ukazującymi motywy industrialne Rzeszowa i Podkarpacia.

Wydarzenia towarzyszące ESK 2015 to szczególnie warsztaty fotograficzne (w tym fotografii otworkowej „Przez dziurkę do…”) połączone z wystawami, plener fotograficzny prowadzony przez Pawła Chara „Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu”.

Sztuka na mieście, bity taneczne…

Sztukę w przestrzeni miejskiej eksponować będzie projekt MUR-ART poprzez wielkoformatowe reprodukcje prac polskich i ukraińskich artystów. Ukraiński teatr Beautiful Flowers z propozycją funk-futurystycznego spektaklu wystąpi w okolicach Klubu Festiwalowego, tam też propozycje znajdą dzieci w ramach Smyk Areny.

Bitwy taneczne Battle of The South, spotkania wokół literatury przygotowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, połączone z dyskusjami „Tożsamość i znaczenia – spotkania ze słowem”, wreszcie program Młodzieżowego Klubu Festiwalowego, a w nim polsko-ukraińskie spotkania „Wolontariat ponad granicami” w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury uzupełnią bogaty i wielokierunkowy program festiwalu.

W Klubie Festiwalowym otwartym podczas całego festiwalu usłyszymy bieszczadzką grupę Matragona, multiinstrumentalistów czerpiących z tradycji różnych kultur, sięgających po bogate instrumentarium etniczne. Ponadto obejrzymy społecznościowy film dokumentalny „SEDNO” o mieszkańcach Rzeszowa, skorzystamy z warsztatów dj-skich i warsztatów QR kodów, a na koniec wypoczniemy w rytmach ludowych przy potańcówce (tradycyjne tańce polskie w formie niestylizowanej) i Silent Disco.

Wstęp na wszystkie wydarzenia podczas ESK jest bespłatny

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama