Zdjęcie: Materiały WSIiZ

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jedyną uczelnią niepubliczną w Polsce południowo-wschodniej, która znalazła się w zestawieniu najbardziej obleganych uczelni niepublicznych w tym roku przez maturzystów. W skali całego kraju WSIiZ zajęła 10. miejsce.

Zestawienie opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa, które co roku opracowuje ranking najchętniej wybieranych szkół wyższych na podstawie liczby kandydatów na studia I stopnia i jednolite magisterskie. Każda uczelnia ma obowiązek przesłać te dane do Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym POL-on, do 5 października.

W tym roku do WSIiZ tylko na studia stacjonarne I stopnia podania złożyło 1 267. Dla porównania, rok temu 1024 kandydatów, a dwa lata temu 945 osób.

– W rankingu Ministerstwa jesteśmy od 2011 roku i cały czas utrzymujemy zbliżoną pozycję. To powód do satysfakcji, ponieważ nasza uczelnia rokrocznie jest dla naszych kandydatów uczelnią pierwszego wyboru. Studenci doceniają m.in. indywidualne podejście do nich oraz możliwości rozwoju, jakie im stwarzamy – mówi dr Andrzej Rozmus, prorektor WSIiZ ds. Nauczania.

Co roku wśród studentów I roku studiów I stopnia WSIiZ przeprowadza badania, pytając o powody wyboru uczelni. – Wśród trzech najważniejszych czynników wyboru studenci wymieniają: interesujący kierunek studiów, praca po ukończeniu studiów oraz opinia na temat jakości nauczania – komentuje rektor Rozmus.

W tym roku studia stacjonarne I stopnia na uczelniach niepublicznych, były najczęściej wybierane na warszawskim SWPS oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku i we Wrocławiu. Mimo silnej konkurencji i lokalizacji z dala od wielkich aglomeracji takich jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, rzeszowska WSIiZ od siedmiu lat znajduje się w TOP 10 najchętniej wybieranych uczelni niepublicznych w Polsce. Takiego wyniku nie osiągnęła żadna inna uczelnia z regionu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Najpopularniejsze kierunki studiów

Ministerialne zestawienie zawiera także listę najpopularniejszych kierunków studiów wśród kandydatów na studia. Na pierwszym miejscu niezmiennie od lat znajduje się informatyka. Tuż za nią uplasował się kierunek zarządzanie. W rankingu pojawiły się także m.in. ekonomia i filologia angielska, a także logistyka.

– To ważny sygnał dla kandydatów na studia – to właśnie te kierunki powinni wybierać, by znaleźć wymarzoną pracę. Zapotrzebowanie na specjalistów m.in. po informatyce, zarządzaniu czy logistyce jest w Polsce bardzo duże – podkreśla rektor Rozmus.

Ranking MNiSW zawiera także najbardziej oblegane uczelnie publiczne. W rankingu umieszczono 12 szkół wyższym. Niestety, nie ma wśród nich z Podkarpacia. Na pierwszym miejscu znalazła się Politechnika Gdańska, na drugim – Politechnika Warszawska, na trzecim – Politechnika Poznańska.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama