Reklama

Ponad 70 studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji rozpoczęło kurs przygotowujący do pracy w uczelnianej Klinice Prawa. To kolejna grupa studentów, która będzie udzielać bezpłatnych porad prawnych mieszkańcom Podkarpacia.

– Takiego wyniku rekrutacji do Kliniki Prawa nikt się nie spodziewał – mówi prof. Czesław Kłak, opiekun Kliniki, dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. – Jest to wynik, który bardzo mnie cieszy. Dzięki nowym studentom będziemy mogli rozszerzyć zakres działalności Klinki Prawa w WSPiA. Na początek w planie mamy wydłużenie godzin urzędowania. W tej chwili jest to dwie godziny cztery razy w tygodniu. W najbliższym czasie będziemy chcieli, aby nasza Klinika działała minimum cztery godziny dziennie – tłumaczy prof. Kłak.

– Codziennie zgłasza się do nas kilkanaście osób, które potrzebują pomocy prawnej, a nie mogą pozwolić sobie na opłacenie prawnika. Są to sprawy bardzo różne, z zakresu prawa cywilnego czy administracyjnego. W planach mamy również uruchomienie nowej sekcji. Potrzebujemy więc wielu osób do pracy – mówi prof. Czesław Kłak.

Wśród osób, które zgłosiły się do pracy w Klinice Prawa WSPiA jest m.in. Kasia, studentka V prawa. Mówi, że chce pomagać ludziom.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– To też doskonała forma praktyki. Jeśli chcę po zakończeniu studiów zdawać na aplikację, a później pracować jako prawnik to Klinika Prawa jest najlepszym miejscem do poznania tego zawodów. W czasie pracy w Klinice spotykam się z prawdziwymi problemami prawnymi. Będę zastanawiała się jak je rozwiązać i jak pomóc osobom zgłaszającym się do Kliniki. Im więcej takich spraw będę mogła rozpatrzyć, tym później będzie mi łatwiej w czasie prawdziwej pracy – tłumaczy studentka.

Jednak zanim studenci zaczną udzielać bezpłatnych porad prawnych muszą się do tego odpowiednio przygotować. Pomoże im w tym specjalny kurs przygotowawczy dla studentów działających w Klinice Prawa WSPiA. W czasie kursu studenci będą mogli poznać m.in. etyczne problemy prawoznawstwa, klauzule generalne w prawie cywilnym, zasady i metodologie udzielania pomocy prawnej i funkcjonowania Kliniki Prawa. Szkolenie obejmuje również warsztaty z zakresu sporządzania pism procesowych, analizy stanów faktycznych oraz praktycznych aspektów stosowania prawa.

Zajęcia ze studentami poprowadzą wykładowcy WSPiA m.in. prof. Czesław Kłak, dr Janusz Gajda, dr Zbigniew Niezgoda oraz mgr Magdalena Czech-Osowicz.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama