Zdjęcie: Materiały prasowe WSPiA

Od środy (7 grudnia) do piątku (9 grudnia) potrwa kolejny Maraton Pisania Listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Aby wesprzeć jednego z 11 więźniów sumienia, wystarczy przyjść i napisać list, który może uratować życie wybranej osoby. Maraton odbędzie się także w I LO i Estradzie Caffe.

Maraton Pisania Listów, jak co roku organizuje działające w WSPiA Koło Naukowe Grupa – Studenci dla Praw Człowieka. Rzeszowska uczelnia do ogólnoświatowej akcji, której inicjatorem jest Amnesty International, włącza się już po raz ósmy.

Co roku studenci, wykładowcy oraz mieszkańcy Rzeszowa przygotowują i wysyłają kilkaset listów w obronie więźniów sumienia na całym świecie. W tym roku Maraton rozpocznie się w najbliższą środę i potrwa do piątku. Listy będzie można napisać w budynku głównym WSPiA w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14 w godzinach od 9:00 do 16:00.

Podczas Maratonu Pisania Listów można zwrócić uwagę władz państw, w których łamane są prawa człowieka. Jak tłumaczy Elżbieta Rodzeń, studentka WSPiA, akcja naprawdę działa.

– Co roku otrzymujemy dobre wiadomości o uwolnieniu więźniów sumienia, o przestrzeganiu praw człowieka w miejscach, gdzie dotychczas nie były respektowane. W ubiegłym roku udało się pomóc kilku osobom. Nasze listy zostały zauważone i to bardzo cieszy – mówi Elżbieta Rodzeń.

Najbardziej poruszająca historie

Podczas Maratonu Pisania Listów wesprzeć można 11 więźniów sumienia. Studenci WSPiA wybrali jednak cztery osoby, którym chcą szczególnie pomóc. To osoby, których historie najbardziej ich poruszyły. Mieszkańcy Rzeszowa i studenci będą pisać listy w sprawie 10-letniej Annie Alfred, dziewczynki z albinizmem w Malawi. Gdy dorośnie, chce zostać pielęgniarką.

– Może jednak nie dożyć realizacji swoich marzeń, ponieważ są ludzie, którzy wierzą, że części jej ciała mają magiczną moc. Annie i inne osoby potrzebują ochrony prawnej – tłumaczy Elżbieta Rodzeń.

Kolejna osoba to Mahmoud Abu Zeid, lepiej znany jako Shawkan. Fotoreporter 14 sierpnia 2013 roku relacjonował „siedzący” protest w Kairze. Wykorzystał swój aparat, żeby uchwycić chaos wokół niego. Został aresztowany, gdy tylko policja dowiedziała się, że jest dziennikarzem.

– Dzisiaj znajduje się w osławionym więzieniu Tora w Kairze. Ma zdiagnozowane zapalenie wątroby typu C, ale nie otrzymuje potrzebnej pomocy medycznej – wyjaśnia Elżbieta Rodzeń.

Studenci WSPiA bronić będą także Ilham Tohti, pokojowego aktywistę z Chin skazanego na dożywocie. Jest szanowanym profesorem uniwersyteckim. W styczniu 2014 roku policja zabrała go z domu w Pekinie. Przez 5 miesięcy nie poinformowano rodziny i przyjaciół o miejscu jego pobytu. Odmawiano mu jedzenia przez 10 dni, a przez 20 dni miał nogi w kajdanach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Czwarta osoba to Indonezyjczyk Johan Teterissa. Jest nauczycielem szkoły podstawowej działającym na rzecz praw człowieka. Odbywa karę 15 lat pozbawienia wolności za pokazanie zakazanej przez rząd flagi.

Opisy pozostałych bohaterów oraz więcej informacji na temat Maratonu dostępne są na stronie: amnesty.org.pl/maraton

Maraton Pisania Listów odbędzie się też w piątek (9 grudnia) w I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja. Akcja potrwa od godz. 8:30 do 18:00. 

Listy obronie więźniów sumienia będzie można także napisać w sobotę (10 grudnia) w Estradzie Caffe pod Rynkiem od godz. 11:00 do 18:00. Tam akcję organizuje rzeszowska grupa Amnesty International. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Maraton Pisania Listów

Organizowany jest zawsze w dniach poprzedzających 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe.

Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Maraton ma też na celu podniesienie świadomości Polaków i ich edukację na temat praw człowieka. Oferuje także unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.

(ak)

Zdjęcie: Materiały Amnesty International
Zdjęcie: Materiały Amnesty International

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama