Zdjęcie: materiały Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Reklama

„Życie jako świadectwo. Życie jako teatr” – prof. Józef Szajna we wspomnieniach przyjaciół. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza na spotkanie. O wybitnym artyście rozmawiać będą jego rzeszowscy przyjaciele.

Józef Szajna, wielki malarz, scenograf i reżyser teatralny XX wieku, pochodził z Rzeszowa. Zmarł w 2008 r. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Józefa Szajny. W Rzeszowie ma powstać pomnik „Drabina do Nieba”, zaprojektowanego na podstawie rzeźby mistrza.

Pamięć o jednym z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku chce także zachować Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, której wykładowcą był Józef Szajna. Na stronie szajna.wsiz.edu.pl są wspomnienia, zdjęcia i filmy związane z profesorem.

20 kwietnia (środa) w klubie IQ (ul. Sucharskiego 2) odbędzie się spotkanie poświęcone Szajnie. Wspomnieniami i refleksjami o jego twórczości podzielą się: Helena Maria Grad, historyk sztuki, współpracowniczka Szajny; Jerzy Fąfara, pisarz i publicysta; Mieczysław Janowski, były prezydent Rzeszowa oraz Adam Szajna, bratanek profesora.

Podczas spotkania zostaną poruszone zagadnienia dotyczące postrzegania Rzeszowa przez Józefa Szajnę. Dowiecie się też, jak on sam zapisał się we wspomnieniach przyjaciół z rodzinnego miasta, na ile ważna w ostatnich latach życia profesora była praca ze studentami WSIiZ. I co ważne, jak dziś opowiadać o sztuce Szajny młodemu pokoleniu. 

Spotkanie poprowadzi dr Łukasz Błąd. – Rozmowę z gośćmi uzupełnią projekcje wybranych materiałów archiwalnych – zapowiada Grażyna Bochenek, rzecznik WSIiZ w Rzeszowie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama