Reklama

Podkarpacka Młodzież Wszechpolska wywołała rasistowski skandal. Na swoim Facebooku umieściła przerobioną grafikę z polskimi piłkarzami z napisem: „Wszyscy różni, wszyscy biali”.

O skandalu rasistowskim poinformował na swoim Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ośrodek zamieścił zdjęcie, które wcześniej zostało opublikowane na Facebooku przez podkarpackich wszechpolaków.

Na zdjęciu jest siedmiu polskich piłkarzy: Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, Arkadiusz Milik, Wojciech Szczęsny, Kamil Grosicki, Kamil Glik i Kuba Błaszczykowski. Wszyscy reprezentanci mają na sobie garnitury znanej marki Vistula, która ubiera naszych piłkarzy.

Co się roi w główkach tej młodzieży?

Nacjonaliści z Młodzieży Wszechpolskiej postanowili fotografię przerobić. Opatrzyli ją napisem „All Different. All White” („Wszyscy różni, wszyscy biali”). Na rasistowskiej grafice Kamil Grosicki na ramieniu ma także biało-czerwoną opaskę.

„Czy wszechpolacy marzą o  Kryształowej Nocy”? – pyta Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Ośrodek napisał, że przerobiona przez wszechpolaków grafika jest dowodem na to, w jaki sposób „faszyzująca organizacja cieszy się z awansu polskiej drużyny do ćwierćfinału ME”. Polska w sobotę pokonała w karnych Szwajcarię 5:4 i w ćwierćfinale zmierzy się z Portugalią.

„Było już hasło „Polska tylko dla Polaków”, teraz jest podkreślanie białej rasy piłkarzy. Co roi się w główkach tej młodzieży? Badania czystości rasowej? Getto ławkowe? Nowa Noc Kryształowa, a może obozy dla „nieczystych rasowo”?

Polscy żołnierze z II wojny światowej napluliby wam w twarz widząc jak powtarzacie ideologię tych, z którymi walczyli!” – czytamy na Facebooku Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Vistula i PZPN: Kroki prawne podjęte

Na rasistowską grafikę podkarpackich wszechpolaków jest już reakcja spółki Vistula Group, do której należy marka Vistula.

„Vistula Group SA (”Spółka”) informuje i oświadcza, że opublikowanie przeróbek zdjęć i treści przez Młodzież Wszechpolską – okręg podkarpacki nastąpiło bez wiedzy i zgody Spółki. Publikacje te są całkowicie sprzeczne z polityką Spółki. Spółka sprzeciwia się tego typu działaniom i podjęła odpowiednie kroki prawne w przedmiotowej sprawie” – czytamy w oświadczeniu spółki, które przesłała nam Justyna Kościuk z Vistula Group.

Po reakcji spółki, wszechpolacy usunęli rasistowską grafikę ze swojego fan page’a na Facebooku, ale w internecie nic nie ginie. O skandalu, który wywołali podkarpaccy nacjonaliści, piszą już także ogólnopolskie portale.

Vistula Group swoje oświadczenie zamieściła także na swoim Facebooku, pod którym internauci zamieścili już bardzo dużo komentarzy. Poniżej kilka wybranych:

„Dzięki, Vistula! Każdy taki sprzeciw się liczy przy nasilającej się fali rasizmu”.

„Uważam, że powinniście uderzyć ich mocno po kieszeni, nie tylko za naruszenie praw autorskich, lecz również za szkodzenie wizerunkowi firmy (tekst o „wszystkich białych” jest poniżej krytyki, nie wspominając o konotacjach rasistowskich)”.

„Mam nadzieję, że faktycznie nie odpuścicie i puścicie tę nazistowską organizację z torbami. Cała Polska na was liczy!”.

Całą sprawę skomentował już także Polski Związek Piłki Nożnej. „Nasi prawnicy oraz prawnicy Vistuli zajęli się już bezprawnym wykorzystaniem wizerunku naszych piłkarzy przez Młodzież Wszechpolską” – poinformował PZPN na swoim Twitterze.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

  1. robicie z igły widły… jedyne, do czego można się doczepić to użycie zdjęcia firmy, ale podpis to przecież fakt, a nie od razu rasizm.
    Mamy się wstydzić, że jesteśmy biali?

  2. Dlaczego rasistowskie gówno leżało w rynsztoku gdzie jego miejsce, za rządów PO, a wypłynęło z kanału za rządów nieudacznego pis? Bo ten chory pseudo rząd daje na to przyzwolenie i ich popiera, ułaskawiając bandytów !!!

  3. Przegieli i przeginają. Z dnia na dzień wydaje mi się że oni nie wiedzą co to znaczy być patriotą. Nie umieją tolerować, akceptować. Patriota kocha naród ale szanuje inne. Szanuje ludzi innych narodowości. Szanuje ich prawa. Patriota obchodzi święta narodowe i daje swoim zachowaniem dobry przykład innym na co dzień , to co zrobili tylko świadczy o ich niskiej inteligencji. BRAWO RZESZÓW NEWS TRZEBA PISAĆ O TYM, NIE MOGĄ NAM WEJŚC NA GŁOWE.

  4. Ooooo Boooooże biali. Rasiści!!!!! A jakby napisali, że wszyscy mężczyźni to pewnie byliby szowinistami. Nie przepadam za MW ale wy to już taką komuną jedziecie i lewactwem, że aż mdli.

Comments are closed.