Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie
Reklama

Nie pozostawiajcie swoich rzeczy osobistych bez nadzoru na ławeczkach przy grobach, bądź na sąsiednich nagrobkach – apelują rzeszowscy policjanci. Zadbajcie również o zabezpieczenie mieszkań i domów podczas wyjazdów.

Przed zbliżającym się Wszystkich Świętych (1 listopada) zajęci jesteśmy porządkowaniem grobów, czy przygotowaniami do wyjazdów. To czas, w którym – niestety – zapominamy o podstawowym bezpieczeństwie. 

Często pozostawiamy wówczas torebki, saszetki wraz z wartościowymi rzeczami na sąsiednich nagrobkach lub na ławeczce obok. Nawet nie zdajecie sobie sobie sprawy, jak w takich sytuacjach łatwo paść ofiarą złodzieja.

Dlatego policja apeluje o zachowanie ostrożności i trzymanie rzeczy osobistych przy sobie, w miejscach trudno dostępnych. Przedmioty, które są wartościowe, a nie musisz ich ze sobą zabierać, zostaw w domu. Nie noś przy sobie dużej ilości pieniędzy.

– Na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję – apeluje nadkom. Adam Szeląg z KMP Rzeszów. 

Nie zapomnij o dzieciach

Pamiętajcie o zamknięciu samochodu na parkingu przy cmentarzu, trzymajcie przy sobie kluczyki. W związku ze zwiększonym ruchem w obrębie cmentarzy, zachowajcie szczególną ostrożność. Dotyczy to zarówno kierujących, jak i pieszych.

Przy grobach bliskich nie zapominajcie również o dzieciach, które nie zawsze są zainteresowane tematami rozmów dorosłych. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.

Zadbajcie też, by osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.

Uważaj na „sztuczny tłok”

Podczas świątecznych wyjazdów zwracajcie uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół was w sklepie, autobusie, czy w innym miejscu. Bądźcie czujni, jeśli na przystanku zauważycie grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę.

Jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy, unikaj zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym. Płacąc za zakupy przy cmentarnych straganach, róbcie to dyskretnie, nie ujawniajcie zawartości portfela.

– Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon trzymaj najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży – radzą policjanci. 

Przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień. Sprawdź, czy okna są zamknięte, Opróżnij skrzynki pocztowe, by jak najmniej wskazywało, że może nie być cię w domu.

Poprośmy sąsiada, aby doglądnął mieszkania, a sami nie odmawiajmy również tej przysługi. W pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności. 

Nie chwal się na Facebooku

Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy bowiem, kto i jak wykorzysta wiedzę o tym, że nie będzie nas w domu.

Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętajmy o dystansie społecznym.

– W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa – podpowiadają policjanci. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: