Zdjęcie: Materiały Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Reklama

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy elektryczny autobus w Rzeszowie zobaczymy już 29 września podczas pikniku „Multimodalność po rzeszowsku”. Jest nawet szansa na inauguracyjny przejazd.

W połowie kwietnia do Rzeszowa przyjechał pierwszy z 30 autobusów przegubowych marki Solaris. Ostatnia partia tych pojazdów w mieście pojawiła się pod koniec sierpnia. Od poniedziałku cały zestaw przegubowców jeździ już po rzeszowskich ulicach. Miasto zapłaciło za nie prawie 55 mln zł. 

Zgodnie z zapowiedziami, 18-metrowe przegubowce jeżdżą na najbardziej obleganych liniach Zarządu Transportu Miejskiego, m.in. 17, 18, 19. Zanim pojawią się pierwsze autobusy elektryczne, przegubowce będą wspierać także linię 0.

– Planujemy pierwszy autobus elektryczny zaprezentować już pod koniec września podczas imprezy z okazji 70-lecia komunikacji miejskiej – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Być może uda się też zorganizować pokazowy przejazd. – Taka opcja jest możliwa, ale trudno dziś mówić o tym, czy to się rzeczywiście uda się to na 100 procent – słyszymy od miejskich urzędników.

Jeśli plany uda się zrealizować, pierwszy „elektryk” będzie zasilany mobilną ładowarką, która przyjedzie wraz z autobusem. – Takie rozwiązanie nie jest docelowe, a jedynie na potrzeby zaprezentowania pojazdu – tłumaczy Marek Filip, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie.

Zdjęcie: Materiału Urzędu Miasta w Rzeszowie. Na zdjęciu elektryczny autobus firmy Solaris

Jeśli pierwszego „elektryka” nie uda się ściągnąć na komunikacyjną imprezę, to zgodnie z podpisaną umową w Rzeszowie powinien się on pojawić do połowy października. W tym czasie powinna być już gotowa stacja ładowania pojazdów.

Obecnie trwa budowa stacji wolnego ładowania przy ul. Lubelskiej – zajezdnia MPK. Druga ma powstać przy ul. Grottgera. Wszystkie „elektryki” do Rzeszowa mają przyjechać do grudnia br. Będzie ich 10. Miasto wyda na to ponad 30 mln zł. 

To nie koniec zakupów miejskich autobusów. W przyszłym roku planowany jest zakup 40 autobusów gazowych i kolejnych 20 dwunastometrowych dieslowskich. Część z nich ma wyjechać na ulice jeszcze w 2019 roku, pozostałe w 2020 r.

Obecnie w barwach ZTM jeździ około 190 autobusów, obsługiwanych przez MPK. Miasto zapowiada, że wraz z dostarczaniem nowych pojazdów te najstarsze będą wycofywane z ruchu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. Kolejny autobus z nr taborowym 900 w Rzeszowie? Chyba w ZTM nie wiedzą, że ten numer już jest przypisany do gazowego AUTOSANA. Dobrze to świadczy o kompetencji pracujących tam ludzi.

Comments are closed.