Reklama

Kino plenerowe, sztuki plastyczne, muzyka będą się składać na polsko-ukraiński festiwal „Barwy Pogranicza”, który we wtorek (26 sierpnia) rozpoczyna się na rzeszowskich bulwarach.

[Not a valid template]

 

„Barwy Pogranicza” w założeniu to festiwal łączący nowoczesne trendy z folkową tradycją pogranicza, ale przede wszystkim łączący dwie kultury: polską i ukraińską. Festiwal odbędzie się w Rzeszowie w dniach 26-30 sierpnia.

Festiwal otworzy kino plenerowe. Tuż za sceną na rzeszowskich bulwarach powstanie specjalna strefa kinowa z wielkim ekranem oraz siedzeniami dla publiczności. Podczas dwóch wieczorów, 26 i 27 sierpnia, będzie można zobaczyć klasykę ukraińskiej kinematografii.

Zakochał się w córce mordercy swojego ojca

We wtorek o godz. 20:30 „Cienie zapomnianych przodków”. To odważnie sfotografowany film, który spaja porywającą mitologię z hipnotyzującą religijną ikonografią. Film opowiada historię, która dzieje się głęboko w Karpatach, w XIX-wiecznej Ukrainie. Obserwujemy świat Hucułów przez pryzmat miłości, nienawiści, życia i śmierci.

Podczas, gdy matka młodego Ivana opłakuje brutalnie zamordowanego męża, sam Ivan zakochuje się w Marichce, córce tego samego człowieka, który zabił ojca Ivana. Los tragicznie rozdziela kochanków. Ivan nieszczęśliwie ożeniony z inną kobiety i przeklęty przez czarownika, widzą jedyną możliwość na zjednoczenie z Marichką w śmierci.

Z łagru do Irokezów

W środę, także o godz. 20:30, zobaczymy film „Ten, który przeszedł przez ogień”. To produkcja inspirowana biografią Iwana Dacenko, który w 1937 r. służył w Armii Czerwonej. Podczas jednego z nalotów bombowych we Lwowie Dacenko został pojmany przez niemieckie wojska i zesłany do łagrów. Po brawurowej ucieczce trafił do Kanady. Tam zakochał się w Indiance i został wodzem plemienia Irokezów.

Film jest fabularyzacją autentycznej historii. Widzowie zobaczą nie tylko życie „tego, który przeszedł przez ogień”, ale także losy ludzi z nim splecionych ukazane na tle wielkich wydarzeń historycznych.

Tajemnica miłości

Z kolei 28 sierpnia na bulwarach wystąpi zespół teatralny z Łucka – „GaRmYdEr”. Artyści zaprezentują sztukę „Tajemnica miłości”. Ruslana Porytska, kierownik artystyczny Teatru „GaRmYdEr”, mówi, że ten spektakl nie potrzebuje żadnych wyjaśnień.

– Jest raczej rytuałem – nagim, pięknym, mistycznym, optymistycznym. Musicie go sami zobaczyć, usłyszeć i poczuć – twierdzi Porytska. Przedstawienie składa się z trzech historii opowiadających o miłości.

Różne odcienie muzycznych wrażeń

Sztuki plastyczne i muzyka będą motywem przewodnim kolejnych dni festiwalu. Od 27 do 30 sierpnia odbędzie się happening malarski. Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli okazję malować wspólnie z artystami z Polski i Ukrainy. Każdy będzie mógł zobaczyć proces powstawania prac malarskich przy zastosowaniu różnorodnych technik i stylów.

Atrakcją wieczoru będzie natomiast muzyka. 29 sierpnia na scenie zabrzmią młode ukraińskie grupy muzyczne: RiPlay, FIOLET, Cvit Kulbaby, KoraLLi. Od godz. 18:00 na bulwarach zapanują brzmienia łączące ze sobą m.in.: rock, pop, etnofunk.

Alternatywne brzmienia z projekcjami wideo

30 sierpnia o godz. 19:00 rozpocznie się koncert finałowy, podczas którego usłyszymy zespół Dagadana oraz Karbido z charyzmatycznym liderem – Jurijem Andruchowyczem. Obydwa projekty opierają się na polsko-ukraińskiej współpracy. Kwartet Dagadana łączy różne style muzyczne, przeplatając jazz, folk i elektronikę. Pełne humoru koncerty Dagadany pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców.

Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne „plastikowe” brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta artystów na oczarowanie słuchacza dźwiękami.

Jurij Andruchowycz, pochodzący z Iwano-Frankiwska pisarz, ujawni swój muzyczny talent. Wspólnie z zespołem Karbido artysta zaprezentuje najnowszy projekt muzyczny: „Atlas Estremo”. Ten „skrajny muzyczno-literacki przewodnik” powstał na podstawie „Leksykonu Miast Intymnych” i jest odpowiedzią na obecną sytuację polityczną Ukrainy.

Muzycy zaprezentują alternatywne brzmienia splecione z odtwarzanymi i miksowanymi na żywo projekcjami wideo.

Festiwal „Barwy Pogranicza”

Jest wspólną inicjatywą trzech miast partnerskich: Rzeszowa, Iwano-Frankiwska oraz Łucka, które realizują projekt „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza”.

Projekt jest finansowany z pieniędzy Unii Europejskiej. W programie Festiwalu znajdą się m.in. koncerty, happening malarski i spektakl teatralny. Ideą jest ukazanie bogactwa ukraińskiej kultury współczesnej i promowanie inicjatyw, które łączą artystów z Polski i Ukrainy.

Szczegółowy harmonogram festiwalu możecie zobaczyć TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama