Reklama

Koncert wybitego polskiego skrzypka Mariusza Patyry będzie można obejrzeć w najbliższy piątek (17 stycznia) o godzinie 19 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi Ernest Van Tiel z Holandii.Na „dobry wieczór” holenderski kapelmistrz zadyryguje efektowną Uwerturą Karnawał rzymski autorstwa Hectora Berlioza. Utytułowany skrzypek, po raz pierwszy goszczący w Rzeszowie, wykona natomiast melodyjny i pełen ekspresji koncert niemieckiego klasyka romantyzmu – Maxa Brucha. Utwór zawdzięcza swą popularność chwytliwej melodyce i efektownej wirtuozerii, która ani przez moment nie przekracza granic dobrego smaku.

Bogactwo muzycznych myśli odsłoni również VIII Symfonia Dvořáka. Tematy pastoralne, zamyślone i pełne uroczystej powagi splatać się będą z epizodami o cechach czeskich tańców ludowych. A wszystko układać się będzie w barwny korowód nastrojowych obrazów.

Kim jest Mariusz Patyra?

Urodził się 21 listopada 1977 roku w Orzyszu. Grę na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Kształcił się pod kierunkiem Antoniego Hoffmanna w Olsztynie, Janusza Kucharskiego w Warszawie, Krzysztofa Węgrzyna w Hanowerze oraz Salvatore Accardo w Cremonie. Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Józefa Joachima w Hanowerze, finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariego w Cremonie (1998), laureatem IV nagrody i specjalnego wyróżnienia Odense Symphony Orchestra na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense (2000).

W 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui. Uhonorowany został także nagrodą specjalną za najlepszą interpretację Kaprysów Paganiniego, otrzymał również kopię skrzypiec „II Cannone”, należących do wielkiego włoskiego wirtuoza.

Mariusz Patyra występował z koncertami i recitalami w Europie, Azji i USA. Grał z takimi orkiestrami, jak: Tokyo Chamber Orchestra, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filharmonica Marchigiana, Jalisco Philharmonic, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia. Dokonał nagrań radiowych w Polsce, Niemczech (NDR, WDR), we Włoszech (RAI Tre) i Francji (Radio France).

Mariusz Patyra gra na skrzypcach, będących kopią instrumentu Guarneri del Gesu z 1733 r., zbudowanych przez Christiana Erichsona (Hannover 2003), jak również na kopii „II Cannone” z 1742 roku autorstwa Johna B. Erwina (Dallas 2000).

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

 1. Many people while dieting should remember the significance of having a proper diet because
  it accelerates the operation of reducing your weight while supplying your body because of the necessary nutrient elements and vitamins that
  one should go on with his daily life. They are
  of help and comparatively safer as they don’t employ any harmful chemicals and are made out of natural elements.
  It’s significantly less simple as checking the label looking
  for sugar.

Comments are closed.