Reklama

Bon na żłobki o wartości 400 zł, darmowy dostęp do sal gimnastycznych dla klubów sportowych, a także kurs programowania – to dzieciom i młodzieży obiecuje po wygranych wyborach Koalicja Obywatelska w Rzeszowie. 

 

W piątek przed południem Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) odsłoniła kolejne karty związane ze swoimi programem opartym o „sześć filarów zrównoważonego rozwoju Rzeszowa”. Po propozycjach dla seniorów, KO zaprezentowała swoje pomysły dla dzieci i młodzieży.

Chodzi o wprowadzenie parkingów „Kiss and Ride” („Całuj i Jedź”) przy szkołach, żłobkach i przedszkolach, naukę programowania, dziecięcych uniwersytetów technicznych, bonu dla rodzica na żłobek lub przedszkole, gdy nie ma miejsca w placówce publicznej oraz bezpłatne udostępnianie szkolnych sal gimnastycznych dla klubów sportowych w zamian za prowadzenie zajęć dla dzieci.

– To rozwiązania, które usprawniają funkcjonowanie miasta, podnoszą jakość życia i niekoniecznie są najdroższe. Chcemy usprawniać to, co już istnieje – mówi Marcin Deręgowski, lider listy KO w okręgu nr 3.

Wzorem Dania i Szwecja 

Szczegóły rozwiązań przedstawili: Mateusz Maciejczyk, Jakub Józefek, Jadwiga Zajdel oraz Tadeusz Szylar. Zdaniem KO, parkingi „Kiss and Ride” to rozwiązanie znane w krajach europejskich, a także z powodzeniem wprowadzone w polskich miastach takich jak: Warszawa, Kraków, czy Poznań, które idealnie sprawdziłoby się również w Rzeszowie.

– Na osiedlach Krakowska-Południe, Baranówka, Staroniwa są problemy z zaparkowaniem, wysadzeniem dziecka i odprowadzeniem go do przedszkola, szkoły, czy nawet żłobka – zauważa Mateusz Maciejczyk, kandydat KO w okręgu nr 1 (drugie miejsce na liście).Koalicja proponuje na początek wprowadzenie w Rzeszowie parkingów „Kiss and Ride” w formie pilotażowej.

Kolejną propozycją, tym razem dla dzieci, jest wprowadzenie do szkół kursu programowania. W Warszawie dzieci uczą się oprogramowania w oparciu o grę „My Craft”.

– W Danii, czy Szwecji dzieci od najmłodszych lat są uczone oprogramowania – 50 procent swojego czasu poświęcają na naukę, a 50 proc. na staż w branży IT. Mając 19 lat są już gotowe do walki o miejsca pracy – podkreśla Jakub Józefek, kandydat KO w okręgu nr 3 (trzecie miejsce na liście).  

Żłobki przy firmach?

KO proponuje też bon w wysokości 400 zł dla rodziców, którzy posyłają swoje dzieci do prywatnych żłobków. W Rzeszowie jest ponad 6,5 tysiąca dzieci w wieku „żłobkowym”. Z miejskich żłobków korzysta obecnie 1259 maluchów, z prywatnych – 724. Do żłobków nie chodzi 5200 dzieci.

Kandydaci KO uważają, że 400-złotowy bon wprowadzi konkurencyjność na rynku opieki na dzieckiem, a rodzice mieliby większy wybór, gdzie posłać swoją pociechę. – Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie spowoduje, że powstaną także żłobki przy zakładach pracy – mówi Jadwiga Zajdel, kandydatka KO w okręgu nr 1 (siódme miejsce na liście). 

Jej zdaniem takie rozwiązanie zachęci rodziców do szybszego powrotu do pracy. KO chce objąć bonem około 20 proc. dzieci, które w tej chwili nie chodzą do żłobka. 

Szansa na wyłapywanie talentów

Koalicja Obywatelska obiecuje też wprowadzenie bezpłatnego korzystania ze szkolnych sal gimnastycznych przez kluby sportowe. Większość klubów w Rzeszowie, szczególnie tych mniejszych, dotacje z miasta przeznacza na wynajem sal sportowych. – A potem brakuje pieniędzy na trenerów i instruktorów – zauważa Tadeusz Szylar, kandydat KO w okręgu nr 4 (czwarte miejsce na liście). 

– Jeśli szkoły udostępniłby hale sportowe za darmo, to w zamian trenerzy i bardziej doświadczeni zawodnicy klubu mogliby prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi tej szkoły. Trenerzy mieliby szansę na wyłapywanie talentów – twierdzi Szylar. 

Dodatkową motywacją dla klubów sportowych w walce o lepsze wyniki miałyby być także zwiększone dotacje z miasta za zdobyte sukcesy na arenie międzynarodowej. – Nasze propozycje nie są specjalnie nowatorskie. One sprawdziły się w innych miastach i też chcemy je realizować i usprawniać w Rzeszowie. To nie kosztuje tak dużo, jak się wydaje – przekonuje Marcin Deręgowski.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Pełną listę kandydatów KO w wyborach do Rady Miasta Rzeszowa znajdziecie TUTAJ

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

25 KOMENTARZE

 1. Witaj Daga

  Wielu wyborców nie wie czym zajmuje się Samorząd, a to właśnie on podejmuje decyzje na temat najważniejszych rzeczach w naszej okolicy. Jeżeli chodzi o szkoły czy przedszkola, drogi, transport lokalny, parki, obiekty sportowe i jeszcze więcej. Te rzeczy otaczają nas codziennie, więc jeżeli ktoś chce coś zmienić w swoim otoczeniu powinien iść i zagłosować.

  Pozdrawiam,
  Paweł,
  doradca online Fundacji im.Stefana Batorego
  http://www.twojglosmamoc.pl
  #TwojGlosMaMoc

 2. Witaj Asti

  Gdy wyborca rezygnuje z udziału w wyborach samorządowych oddaje swoje decyzje w ręce innych, rezygnując przy tym z wyrażania swojego zdania. Jak nie zagłosujemy, nie wyrazimy tego co chcemy, a kandydat też jest człowiekiem i wszystko się nie domyśli. Także jeśli dostajemy taką okazją jak wybory, wykorzystajmy ja i zmieńmy coś w naszym otoczeniu.

  Pozdrawiam,
  Paweł,
  doradca online Fundacji im.Stefana Batorego
  http://www.twojglosmamoc.pl
  #TwojGlosMaMoc

 3. Dla mnie wybory to możliwość do oddania głosu i zmiany lub utrzymania obecnej sytuacji w moim samorządzie. Myslę, że nie wolno nam jako obywatelom rezygnować z nadanych praw wyborczych.

 4. Witaj Tojka

  Wyborcy którzy nie głosują, a narzekają powinni mieć pretensje sami do siebie. Tutaj oni są winni, bo zdecydowali żeby to ktoś inny podjął za nich decyzje, wiec to też zrobili nie pytając nikogo o zdanie. Dlatego żeby uniknąć takich sytuacji zachęcam do głosowania 🙂

  Pozdrawiam,
  Paweł,
  doradca online Fundacji im.Stefana Batorego
  http://www.twojglosmamoc.pl
  #TwojGlosMaMoc

 5. Witaj Gibson

  Jeżeli nie pójdziemy na wybory oddamy swoje decyzje w ręce innych i to oni zadecydują co jest najważniejsze i najlepsze dla nas. A przecież każdy dokładnie wie czego chce, więc jeżeli chce też dokonać zmian w swoim otoczeniu powinien iść na wybory 🙂

  Pozdrawiam,
  Paweł,
  doradca online Fundacji im.Stefana Batorego
  http://www.twojglosmamoc.pl
  #TwojGlosMaMoc

 6. Ad.2 Czy lektur nie ma czy jest ich mało. To zasadnicze pytanie
  Ad.3 Wiem że byłoby wygodnie by z każdego osiedla można było dojechać w każde inne osiedle ale komunikacja powinna funkcjonować w taki sposób by z ościennych osiedli dowozić do centrum a stamtąd w miejsce docelowe. Wtedy mamy pewność terminowości przyjazdu autobusu i wysoką częstość kursów.
  Ad.4, Ad.5 W planach – na ten czas nie znam harmonogramu
  Ad.6 Jak będzie miał kogo autobus wozić to na pewno linia powstanie. Byle nie wozić powietrza.

 7. Obietnice wszyscy potrafią składać, zarówno PIS jak i reszta i nie ma gwarancji, że jak wygra PiS to obietnice spełni. Kaczyński miał byc premierem i co? Jest?

 8. Ad. 1. nie doczytałam program,
  Ad. 2. ogólnie mało książek, szczególnie w Budziwoju (tam pracuję) czy na projekt. jak potrzeba lekturę trzeba jechać na duże filie (tak, wiem można ściągnąć na ebooka ale wolałałabym aby dzieciak jednak z papieru czytał a nie kolejne godziny na tablecie 🙁 )
  Ad. 3. brak dojazdu autobusem z projekt. np. do przychodni na Lubelskiej czy szpitala miejskiego, trzeba się przesiadać (z dzieckiem trochę problem), do centrum nie ma problemu.
  Ad. 4. brakuje wiat i tablic na projekt. głównie, pod szkołą pijarek i pod przedszkolem oraz na Plenerowej pod przedszkolem (nie wiadomo czy autobus już pojechał i czy wracać pieszo? )
  Ad. 5. Pod szkołą pijarek brak wiat i tablic i pod przedszkolem na Plenerowej brak tablic.
  Ad. 6. jeśli jest w planach droga i linia autobusowa, to bardzo mnie cieszy.
  Pozdrawiam również i miło, że ktoś czyta, odpisuje i się angażuje 🙂

 9. Ad.1 budowa domów kultury na każdym osiedlu – to z naszego programu proszę śledzić konferencje
  Ad.2 mało książek jakich ?
  Ad.3 jakie osiedla ? Jakie trasy?
  Ad.4 trwa wymiana wiat w całym mieście
  Ad.5 nie na każdym przystanku montuje się tablice. Mimo wszystko na jakich przystankach brakuje i proszę na bieżąco wskazywać kursy opóźnione.
  Ad.6 Miasto ma puścić autobus już do budowanej dopiero szkoły ?

  Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi. Jak będę mógł pomóc zrobie to.
  Marcin Deręgowski

 10. Takie projekty to na wybory w Polsce a nie samorządowe ;/
  w chwili obecnej to w Rz.
  – brakuje domów kultury na nowych osiedlach (pełno młodych rodziców z dziećmi i młodzieżą i gdzie posłać dzieci po szkole, aby nie siedziały na tabletach???? byliście na dniach otwartych w RDK na Projektancie???? moje dziecko nigdzie się nie dostało tak duuuużo chętnych),
  – biblioteki ledwo ciągną 🙁 w filiach tak mało książek, szczególnie np. na dużych osiedlach typu projektant czy budziwój, zwięczyca,
  – brakuje dróg żeby wyjechać z osiedla i linii autobusowych na nowych osiedlach,
  – nie ma wiat przystankowych na przystankach pod szkołami!!! gdzie czekają dzieci i mokną 🙁
  – nie ma tablic a autobusy nie pokrywają się z rozkładami jazdy,
  – powstaje duża szkoła na Bałtyckiej ale czym tam dzieci dojadą jak nie ma drogi ani autobusu?????

 11. Jak to sie teraz rapten Wszyscy budzą i walą pomysły jak ten Błazen w Cyrku ” Rialto ” dobre sobie a zróbcie se fikołka i salto co ?
  Nic sie nie zmienilo na przestrzeni wielu lat jak walka o miejsce przy korycie to pomysły płyną że cho – cho
  A tak może jeszcze : ZOO – co ? małpy są a reszte okazów sprowadzimy / no skocznia narciarska mogła by być / tor saneczkowy – no nie ma dobrej górki w mieście / Tor F-1
  no to by była innowacja jeszcze w Polsce nie ma a u nas rajdowców sporo walą nawet na autostradzie w bariery bez powodu/ o i metro bo na kolejke sie nie doczekamy to metro a co Warszawa ma Kraków ma budować a my to co ?
  gorsi od razu zabrać sie za kopanie tunelu pod zalewem no bo to najtrudniejsze a i to pod tą ptasią wyspą i to już od pońdziałku bo roboty sporo. O !

 12. ,,Czerwone brygady,,,lektorzy i specjaliści od propagandy w KW PZPR szybko przeniosły się do koalicji PO ,Już młody działacz z SLD Kamińskim zatrudnionym bez kwalifikacji w MPWIK i w Radzie Nadzorczej MZBM jest na pozycji przegranej.Nawet stare dziadki z PZPR nie chciały go na lidera w strukturach SLD bo był bez twarzy taki nijaki typowe tzw BMW.Może najwyżej nosić tabliczki z napisem SLD albo rozwieszać plakaty wyborcze.

 13. Co ta jebana Platforma zaproponowała mi gdy byłem młody?

  Podwyższenie wieku emerytalnego, wysokie bezrobocie i wyjazd za pracą do Anglii, umowy śmieciowe jako norma w Polsce i cenzura internetu. Acta się Tuskowi nie udała to europarlamentarzyści z PO w Brukseli głosowali WSZYSCY za cenzurą internetu ACTA 2.0

 14. Jak ktoś się orientuje w rynku pracy to wie że teraz i na przyszłość to programowanie, wdrożenia, handel. Jak dzieciaki będą to lubialy i umiały to nie będą w UK zmywać garów.

 15. ” W Danii, czy Szwecji dzieci od najmłodszych lat są uczone oprogramowania. Mając 19 lat są już gotowe do walki o miejsca pracy”
  I dlatego wszystkie firmy z tych krajów, otwierają swe filie w Polsce i zatrudniają polskich oraz ukraińskich programistów 🙂
  Prawo PO – naprawdę chcecie zepsuć to, co jakimś dziwnym trafem dobrze funkcjonuje?

 16. Te Koalicyja gdzie ten wasz Aquapark ??? Te a moze wincyj sklepów monopolowych albo te no domostwa rozkoszy przy każdym kościele i szkole… nie no wincyj kebabów by sie przydało… no i galerii wincyj …no i co tam wincyj innowacyji znaczy micyji….przed każdy mi wyborami…obiecanymi . Wezcie sie najpierw za robote zróbcie i sie chwalcie… a niestworzone rzeczy opowiadacie.

Comments are closed.