Bon na żłobki o wartości 400 zł, darmowy dostęp do sal gimnastycznych dla klubów sportowych, a także kurs programowania – to dzieciom i młodzieży obiecuje po wygranych wyborach Koalicja Obywatelska w Rzeszowie. 

 

W piątek przed południem Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) odsłoniła kolejne karty związane ze swoimi programem opartym o „sześć filarów zrównoważonego rozwoju Rzeszowa”. Po propozycjach dla seniorów, KO zaprezentowała swoje pomysły dla dzieci i młodzieży.

Chodzi o wprowadzenie parkingów „Kiss and Ride” („Całuj i Jedź”) przy szkołach, żłobkach i przedszkolach, naukę programowania, dziecięcych uniwersytetów technicznych, bonu dla rodzica na żłobek lub przedszkole, gdy nie ma miejsca w placówce publicznej oraz bezpłatne udostępnianie szkolnych sal gimnastycznych dla klubów sportowych w zamian za prowadzenie zajęć dla dzieci.

– To rozwiązania, które usprawniają funkcjonowanie miasta, podnoszą jakość życia i niekoniecznie są najdroższe. Chcemy usprawniać to, co już istnieje – mówi Marcin Deręgowski, lider listy KO w okręgu nr 3.

Wzorem Dania i Szwecja 

Szczegóły rozwiązań przedstawili: Mateusz Maciejczyk, Jakub Józefek, Jadwiga Zajdel oraz Tadeusz Szylar. Zdaniem KO, parkingi „Kiss and Ride” to rozwiązanie znane w krajach europejskich, a także z powodzeniem wprowadzone w polskich miastach takich jak: Warszawa, Kraków, czy Poznań, które idealnie sprawdziłoby się również w Rzeszowie.

– Na osiedlach Krakowska-Południe, Baranówka, Staroniwa są problemy z zaparkowaniem, wysadzeniem dziecka i odprowadzeniem go do przedszkola, szkoły, czy nawet żłobka – zauważa Mateusz Maciejczyk, kandydat KO w okręgu nr 1 (drugie miejsce na liście).Koalicja proponuje na początek wprowadzenie w Rzeszowie parkingów „Kiss and Ride” w formie pilotażowej.

Kolejną propozycją, tym razem dla dzieci, jest wprowadzenie do szkół kursu programowania. W Warszawie dzieci uczą się oprogramowania w oparciu o grę „My Craft”.

– W Danii, czy Szwecji dzieci od najmłodszych lat są uczone oprogramowania – 50 procent swojego czasu poświęcają na naukę, a 50 proc. na staż w branży IT. Mając 19 lat są już gotowe do walki o miejsca pracy – podkreśla Jakub Józefek, kandydat KO w okręgu nr 3 (trzecie miejsce na liście).  

Żłobki przy firmach?

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

KO proponuje też bon w wysokości 400 zł dla rodziców, którzy posyłają swoje dzieci do prywatnych żłobków. W Rzeszowie jest ponad 6,5 tysiąca dzieci w wieku „żłobkowym”. Z miejskich żłobków korzysta obecnie 1259 maluchów, z prywatnych – 724. Do żłobków nie chodzi 5200 dzieci.

Kandydaci KO uważają, że 400-złotowy bon wprowadzi konkurencyjność na rynku opieki na dzieckiem, a rodzice mieliby większy wybór, gdzie posłać swoją pociechę. – Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie spowoduje, że powstaną także żłobki przy zakładach pracy – mówi Jadwiga Zajdel, kandydatka KO w okręgu nr 1 (siódme miejsce na liście). 

Jej zdaniem takie rozwiązanie zachęci rodziców do szybszego powrotu do pracy. KO chce objąć bonem około 20 proc. dzieci, które w tej chwili nie chodzą do żłobka. 

Szansa na wyłapywanie talentów

Koalicja Obywatelska obiecuje też wprowadzenie bezpłatnego korzystania ze szkolnych sal gimnastycznych przez kluby sportowe. Większość klubów w Rzeszowie, szczególnie tych mniejszych, dotacje z miasta przeznacza na wynajem sal sportowych. – A potem brakuje pieniędzy na trenerów i instruktorów – zauważa Tadeusz Szylar, kandydat KO w okręgu nr 4 (czwarte miejsce na liście). 

– Jeśli szkoły udostępniłby hale sportowe za darmo, to w zamian trenerzy i bardziej doświadczeni zawodnicy klubu mogliby prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi tej szkoły. Trenerzy mieliby szansę na wyłapywanie talentów – twierdzi Szylar. 

Dodatkową motywacją dla klubów sportowych w walce o lepsze wyniki miałyby być także zwiększone dotacje z miasta za zdobyte sukcesy na arenie międzynarodowej. – Nasze propozycje nie są specjalnie nowatorskie. One sprawdziły się w innych miastach i też chcemy je realizować i usprawniać w Rzeszowie. To nie kosztuje tak dużo, jak się wydaje – przekonuje Marcin Deręgowski.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Pełną listę kandydatów KO w wyborach do Rady Miasta Rzeszowa znajdziecie TUTAJ

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama