Zdjęcie: Marcin Kobiałka / Rzeszów News
Reklama

– Jak ich nie było, tak ich nadal nie ma – mówi Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa. Wytyka ratuszowi, że do perfekcji opanował chwalenie się inwestycjami tylko na zdjęciach. 

W sobotę przed południem przed dworcem PKP w Rzeszowie Wojciech Buczak; radny miejski Marcin Fijołek i Jerzy Cypryś, szef sejmiku podkarpackiego ustawili planszę z inwestycjami od lat obiecywanymi przez ratusz. Nakleili na nią naklejkę z czerwonym napisem: „Nie zrealizował”. Kto? Oczywiście, prezydent Tadeusz Ferenc, z którym Buczak stoczy walkę o prezydenturę Rzeszowa w tegorocznych wyborach samorządowych.  

Darmowe bilety dla wszystkich

Wojciech Buczak zaczął jednak od tego, że jeszcze nie został prezydentem Rzeszowa, a jego obietnice są już realizowane. Chodzi o piątkową zapowiedź prezydenta Tadeusza Ferenca, że rzeszowscy uczniowie będą za darmo korzystać z miejskiej komunikacji. Z takim postulatem Buczak i politycy PiS występowali już w czerwcu. Wtedy nie przeszedł.

Wojciech Buczak uważa, że z darmowych przejazdów autobusami MPK powinni korzystać wszyscy uczniowie, a nie tylko ci, których rodzice są zameldowani w Rzeszowie. – Nie można dzielić uczniów na zamieszkałych w Rzeszowie i na tych, którzy mieszkają poza granicami miasta, a chodzą do rzeszowskich szkół – twierdzi Buczak. 

Kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa wymienił osiem inwestycji, o których w ostatnich latach mówi się bardzo dużo, a nie doczekały się realizacji. Wojciech Buczak uważa, że ratusz miał dobry grunt, by obietnice spełnić: 16-letnie rządy Tadeusza Ferenca, większość w radzie miasta i sprzyjający poprzedni rząd PO-PSL. 

– Niektóre obietnice są już wiekowe, a ich realizacji, jak nie było, tak nie ma – mówił Buczak.  

PiS wygra, centrum powstanie?

Pierwszą jest Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, czyli połączenie różnych form transportu zbiorowego. Ratusz od lat nie może się dogadać z koleją na temat zakresu inwestycji. Być może w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy. 

– Szanse na takie Centrum były i nadal są. Jestem przekonany, że jak wygramy wybory, to ta inwestycja będzie zrealizowana. W Rzeszowie jest potrzebny dworzec intermodalny – uważa Wojciech Buczak. 

Kolejną „pustą obietnicą” ratusza – według polityków PiS – jest budowa obwodnicy południowej. Projekt wstrzymano, bo w 2017 roku rząd PiS nie dał 277-milionowego dofinansowania inwestycji. Buczak twierdzi, że to nie wina PiS, tylko ratusza.

– Miasto nie uporało się z przygotowaniem dobrego projektu, który nie koliduje z istniejącą zabudową – krytykował poseł PiS. 

Nie ma woli do „Mieszkanie+” 

„Pustą obietnicą” ratusza jest też rzekomo realizacja rządowego projektu „Mieszkanie+”. Miasto do niego przystąpiło, ale efektów nie widać. Urzędnicy chcieli, by bloki powstały na jednej z dwóch działek na osiedlu Załęże: przy ul. Tarnawskiej oraz ul. Potockiego. Bank Gospodarstwa Krajowego odrzucił je ze względu na bliskie sąsiedztwo oczyszczalni ścieków.

– Ze strony miasta nie ma woli, albo umiejętności do skorzystania z tego programu – mówi Buczak. 

PiS wytyka też ratuszowi, że miasto do tej pory nie wybudowało obiecywanego Parku Nauki i Rozrywki. Planowano go na osiedlu Zalesie. Po tym, jak miasto zostało zmuszone do oddawania działek byłym właścicielom, budowa parku na Zalesiu przepadła, a teraz miasto chce, by na tych terenach powstawały bloki, co wzbudza protesty okolicznych mieszkańców. 

Nic ws. Centrum Lekkoatletyki

Na liście „pustych obietnic” miasta politycy PiS umieścili również Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki. Ma ono powstać na terenach Resovii. Ratusz ma je realizować z samorządem wojewódzkim. Po latach przepychanek, kto da pieniądze i kto centrum będzie utrzymywał, niedawno okazało się, że Ministerstwo Sportu w tym roku nie ma na ten cel pieniędzy. 

Według Wojciecha Buczaka to znów nie wina rządu PiS, tylko ratusza, bo przeciągał w nieskończoność podpisanie porozumienia z urzędem marszałkowskim na temat współfinansowania inwestycji. – W przyszłym roku budowa centrum będzie miała wsparcie ministerstwa – przekonywał Buczak. 

Politycy PiS krytykują też ratusz za to, że nie prowadzi „przyjaznej polityki dla ludzi kultury”. Tu za przykład dali Centrum Sztuki Współczesnej, które planowano przy ulicy Reformackiej. – Padały terminy, przedstawiano wizualizacje. Realizacja? Zero, nie ma nic – mówił Wojciech Buczak.

Nie ma lodowiska 

„Pustą obietnicą” jest też nowe lodowisko. Stare przy ul. Wyspiańskiego wyburzono w 2016 roku, nowe miało powstać w centrum rekreacyjno-handlowe Res-Vita. Po lodowisku nie ma śladu, Res-Vita nie powstała, a ratusz procesuje się z niedoszłym inwestorem o zwrot działek. – Nie ma ani starego lodowiska, ani nowego. Nic się w tej sprawie nie dzieje – punktują politycy PiS.  

To jednak nieprawda. Po fiasku budowy lodowiska na terenie Res-Vity ratusz postanowił, że wybuduje je na osiedlu Drabinianka w rejonie ulic Zielonej i Granicznej. Lodowisko ma być do 2020 roku. Ratusz za zaprojektowanie inwestycji zapłacił 180 tys. zł, ale też nic nie słychać, by wybrano wykonawcę. W styczniu br. obiecywano, że poznamy go na tegorocznych wakacjach. 

Kolejka tylko na obrazkach

Ostatnią „pustą obietnicą”, którą zdaniem PiS ratusz „karmi” od wielu lat mieszkańców jest budowa kolejki nadziemnej, tzw. monorail. Kilka dni temu rzeszowska firma „Heron” opracowała animacji kolejki. Na razie widzimy ją tylko na tego typu filmikach i wizualizacjach. Budowa kolejki stoi w miejscu, bo nie ma przepisów, które dawałyby miastu możliwość zdobycia dofinansowania inwestycji. 

Wojciech Buczak przypomniał, że z inicjatywy ratusza w 2017 roku rzeszowski poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski przedstawił w Sejmie projekt zmian ustawy o transporcie zbiorowym, by do niego zaliczyć także kolejkę jednoszynową. – Projekt był ułomny, zawierał szkolne błędy – mówił Buczak. – Oprócz ogólnodostępnych obrazków kolejki z internetu, nie ma nic – stwierdził.

– Zachęcamy do analizy pustych obietnic Tadeusza Ferenca, wspieranego przez polityków lewicy, Platformy Obywatelskiej i PSL, którzy również słyną z tego, że obietnic nie dotrzymują – podsumował Marcin Fijołek. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

38 KOMENTARZE

 1. Oj Buczak, Buczak. Masz mnie za debila?
  Drogę Południową zablokowali twoi towarzysze z PiS, a my stoimy w korkach, dlatego żeby taki (pi, pi, pi) mógł to wykorzystywać w żałosnej walce wyborczej.

 2. Jak na razie z poprzednich rządów Pisu w postaci pana Szlachty pamiętam głównie rozdawnictwo miejskich działek i budynków dla Kościoła. Widząc obecne, narastające parcie KK na społeczny pieniądz, obawiam się, że rządy pana Buczaka grożą podobnym marnotrawstwem wspólnego dobra mieszkańców Rzeszowa. Wkurza mnie zabetonowywanie zielonych terenów Rzeszowa przez pana Ferenca, ale z Pisem bardzo ostrożne. Może okazać się, że zamiast parków pobudują nam klasztory.

 3. robotnik to robotnik, z magister czy bez. Tekst powyżej pokazuje że zachowuje się jak robotnik i nie trzeba być inżynierem żeby to dostrzec. Ślepo wyonuje polecenia swojego komitetu wyborczego i działu marketingu.
  Chciałbym żeby walił konstruktywną krytyką i swoją wizję miasta, a nie zrzeszał tylko przeciwników ferenca do jednego wora. Boję się że jak wygra Buczak bez doświadczenia to zacznie robić to co Szlachta czyli nic.

  BUCZAK = SZLACHTA

 4. Propaganda przedwyborcza cieknie jak woda z kranu i co ?
  No tyle że te banialuki to ja jednym uchem wpuszczam a drugim wypuszczam no bo kto da gwarancje że te baśnie z Tysiąca i jednej nocy zostaną zrealizowane nie ma takiej obcji bo tylko jest jedna opcja gadać -obiecywać-pleść banialuki – obiecywać super gruszki na wierzbie byle dorwać sie do koryta a potem to Ciul – Ci co głosowali dostaną bzdetną odpowiedź i pozamiatane to tylko Masa wyborcza
  dobra do manipulowania potrzebna do oddania głosu „O ! –

 5. Gdy będzie bilet za darmo,to wozić się będą młodzi wagarowicze po całym Rzeszowie.Nic co daje za darmo władza nikt tego dobra nie szanuje.Można zmniejszyć np do 1 zł za przejazd ale nie za darmo bo inni mieszkańcy za to zapłacą.Podobnie jak nie ma opłat za psa w Rzeszowie jest coraz więcej obsikanych piaskownic i kup na skwerach.Teraz miasto będzie remontować te skwery chyba dla pan z psami których jest w Rzeszowie coraz więcej.Ale nie ma co się dziwić przyłączono nowe wioski, to psów w Rzeszowie jest coraz więcej, więcej niż dzieci na osiedlach.

 6. Trochę śmieszne jest podejście PiS’owskiego kandydata na prezydenta. Nie neguje wytykania błędów (bo jakby nie patrzeć tak w PL kampanie wyglądają), tylko odrobinę pomyślunku bym poprosił. Wytykanie niezrealizowanych inwestycji, które zostały uwalone przez kolegów partyjnych to trochę nie fair. Z jednej strony chcieli „dopiec” obecnie panującym, by „pokazać gdzie ich miejsce”, a teraz to wykorzystują w kampanii. Jakby Pan Buczak chciał dobra Podkarpacia, to by porozmawiał z kolegami by te inwestycje przeszły. TAKIM zachowaniem można by „kupić” ludzi. Co do innych spraw. Skąd weźmie Pan pieniądze na Park na Zalesiu? Z budżetu? Czyli z inwestycji, która miała kosztować 100 mln zł zrobi się jedynie około 111 mln? Co do biletów, to przyznaje że pomysł jest na prawdę świetny. Tylko dalej, chce Pan pokazać że ja zrobię lepiej i więcej. Jakim kosztem i jakim prawem? To osoby, które wnoszą do budżetu miasta pieniądze, powinni mieć jakieś przywileje, a nie ludzie, którzy mieszkają poza Rzeszowem by „uciec” od „rzeszowskich podatków”. Dlaczego ja, mieszkaniec Rzeszowa, mam sponsorować kogoś kto do budżetu nic nie wniósł? Tak na zakończenie, bardziej co ktoś nie zrobił. Wolę usłyszeć/przeczytać, kto coś zrobił. Bo jak Pan chce dobra Podkarpacia to nieważne na jakim Pan stołku siedzi.

 7. Panie Buczak nie kompromituj się, zejdź ze sceny, przestań oglądać bajki by je potem powtarzać…….. Już taki jeden był, zresztą twój kolega szlachta… Kompromitacja…. ,

 8. Władze miasta nie przystąpią do programu Mieszkania + bo maja młodych mieszkańców miasta daleko w d…Bo liczy się tylko kasa i prowizja,upusty na mieszkania domki i lokale.Bo gdyby ruszyło w Rzeszowie budownictwo komunalne albo program Mieszkanie + to był by problem z tym co teraz budują znajomi deweloperzy szczególnie pod spalarnią śmieci.Może już niedługo mieszkańcy miasta dowiedzą się jaki by uzysk z działalności i zarządzania w zebranych na wynajem lokalach,mieszkaniach i apartamentach również tych w USA.Czy oświadczenia majątkowe decydentów mogą pokryć wszystkie aktywa również te przekazane aktem darowizny na rodzinę i zlokalizowane pod NY.

 9. Dobre ! Gość nie wymyślił darmowych przejazdów ale opiernicz od ciebie za to dostał.Łykasz wszystko jak pelikan- bezrefleksyjnie.

 10. Panie Buczak choć trochę ogłady i samokrytyki. Masz lustro to spojrzyj sobie w oczy i przemys to co bredzisz. Powiedz coś dotychczas zrobił ? Obiecywać można tylko budżet jest jaki jest. Tadeusz ruszył wiele inwestycji , wywalczyl wiele dotacji ale ile krzyku o zadłużenie. Zadłużenie natomiast spowodowane właśnie inwestycjami i dotacjami które aby dostać to trzeba wpierw wydać kasy. Oklamujecie ludzi i nic więcej. Chwalicie się 500+ a statystyka podaje ze rachunki wzrosły o 700pln. Normalne ze ktoś to musi sfinansować a kasa jest z naszych podatków a nie z waszej kieszeni cudotwórcy.

 11. Mieli parę populistycznych zagrań dlatego im poparcie nie spada, trzeba to przyznać, ale m.in. fakt tolerowania w swoich szeregach utrzymanka Tarczyńskiego, chamówy Pawłowicz, idioty Pięty i im podobnych sprawia, że dla mnie są partia zakłamanych hipokrytów, karierowiczów itd. Do tego lizanie kakaowego oczka facetom w sukienkach, negowanie rozdziału Państwa od KK, próby robienia z Polski państwa wyznaniowego. Do tego podzielenie Polaków, bzdury o zamachu, to wszystko sprawia, że prędzej mi kaktus wyrośnie niż kiedykolwiek zagłosuję na PiS.

 12. Śmierdząca na kilometr hipokryzja PiS-owska, czyli nihil novi, ale bezrozumny elektorat łyknie wszystko jak pelikan – bezrefleksyjnie.
  Pan Buczak zachęca do darmowych przejazdów dla uczniów – dobre sobie! Pytanie: KTO ZA TO ZAPŁACI? Nie trzeba być majstrem ekonomii, żeby wyciągnąć wniosek pn. „Jeśli komuś coś dajemy darmo, to ktoś za to zapłaci”. Ile będą kosztować bilety miesięczne, dobowe, normalne? Pomysł durny, wprowadzić jednolitą (ale niską!) opłatę dla wszystkich uczniów, a przede wszystkim ZMIENIĆ TRASY I GODZINY. Dlaczego wielu uczniów nie jeździ autobusami? Nie dziwne, skoro muszą kilometrami łazić do przystanków, albo w godzinach po skończonych lekcjach nie kursuje żaden autobus.
  Nie wspomnę o przypisywaniu sobie pomysłu, jako swojego… brak słów, ale to typowe dla PiS-u.
  Natomiast ukoronowaniem hipokryzji jest wątek o obwodnicy południowej – z jakiej partii jest wojewoda, która uwaliła cały projekt, pytam się?
  Schowaj się Buczak i nie kompromituj, bo choć Ferenca przestałem jakiś czas temu popierać, to takiego tańca hipokryzji i zgnilizny wyborczej oczekiwać tylko po PiS-ie!

 13. Panie starszy widać że nie umie Pan czytać ze zrozumieniem. Dokumenty obwodnicy nie zostały rozpatrzone gdyż to ratusz nie złożył kompletu dokumentacji. Ale nasz obecny szeryf jest mistrzem w zrzucaniu winy na innych za swoje zaniedbania. Pogadaj pan z ludzmi w pewnych kręgach to się dowiesz, że szeryf kazał przesunąć pierwotny projekt obwodnicy bo był za blisko jego domu i gdzieś ma to że trzeba będzie wyburzyć 30 czy 40 nowych domów. Ważne żeby on miał spokój. Teraz jeszcze dodatkowo się zabezpiecza i będzie budował przedszkole niedaleko swojego domu aby mu PIS tego pierwotnego projektu nie przywrócił.

 14. Wczoraj przypadkowo oglądnołem film jak Włosi w 1956 -r.zaczęli budować autostrady -przypomne sojusznik niemiec
  W 1966 praktycznie po 10 latach mieli autostrady które działają do dzisiaj
  A my gdzie jesteśmy ?
  do tyłu 60 lat za nimi jak prostej obwodnicy nie umiemy sklecić nad 40 metrową rzeką i bagnem zwanym zalewem –
  Normalne kpiny i paranoja – z tymi na złotych taboretach –

 15. Buczak głupio robi że pozwala się fotografować na jednych zdjęciach z Kultysem i Fiołkiem.
  Wizerunkowy strzał w stope. Jeśli nie zna ich „osiągnięć” to nie nadaje sie na prezydenta Rzeszowa. Porażka na własne życzenie. Może lubi przegrywać?

 16. Buczak, jako zwykły robotnik z WSK nic jeszcze nie zrobił dla miasta a jedzie po Ferencu, który ma osiągnięcia. Sorry Gregory ale strzelasz sobie w stopę. Jak tak będziesz postępował to skończysz jak Szlachta, Żadnych mądrych propozycji nie podaje, sztuczne ustawiane spotkania wiernych sekty kościelnej i gadanie o dupie marynie. To już wolę słuchać teorii Dziągwy z ZTM że ziemia jest płaska, powoli zaczynam w to wierzyć.

 17. Dokladnie tak „Nikt Ci tyle nie da, ile ja Ci obiecam” widze ze sie trzymasz tego panie z PISu 😛
  Państwo co innego jak sie rządzi i realistycznie określa cele rozwojowe Rzeszowa. Zobaczcie jak prężnie i szybko rozwija się miasto! (przykład? piętrzący sie budżet z roku na rok) Mimo to Ferenc daje rade.
  Szczerze? nie chce tego ale juz mi szkoda kiedys tam nastepcy Tadeusza z PISu bidny misio nie podoła… same oczekiwania i postulaty mieszkańców przerosną człeka 🙂

 18. Ludzie opamiętajcie się, wiadomym jest ze ktos kto nie rządzi może sypać i sypie z rekawa kiełbasą wyborczą. To jedynie populistyczne gadanie że „z darmowych przejazdów autobusami MPK powinni korzystać wszyscy uczniowie, a nie tylko ci, których rodzice są zameldowani w Rzeszowie”. Logiczne ze to dla ludzi płacących podatki.
  Chcesz aby Twoje dzieci jezdziły za darmo Rzeszowskim Transportem Miejskim? Staraj sie o przyłączenie Twojej miejscowości do Rzeszowa 🙂

 19. Ok masz rację, faktycznie wszystkiego nie można negować jeśli chodzi o politykę ogólno krajową, ale PiS na Podkarpaciu to totalne dno co już zauważyłeś.

 20. To nie dokońca jest tak. W polityce krajowej PiS genialnie sobie radzi. Bezrobocie niskie, w końcu rodziny wielodzietne dostają wsparcie czy to w formie 500+ czy wyprawek do szkół.

  Ale to co wyprawiają lokalni rzeszowscy politycy tej partii to już inna bajka. Że ktoś tam nie da znać do Warszawy co tu Kultys z Fiołkiem wyprawia.

 21. 10/10 nic dodać nic ująć, dlatego nie nawidzę Pisu i kościoła, lewica nie jest święta ale nie udają takich świętych jak PiS i księża, którzy nie wierzą w własne głoszone wartości

 22. Prawda taka że u nas wojewoda z PIS z Podkarpacia zablokowała obwodnicę a nasze pieniądze dosłownie w kilka godzin później dostała Warszawa i ich obwodnica a o ich wydaniu pozwolenia poinformował wojewoda z PIS z Mazowieckiego. W obu przypadkach protestowali ekolodzy. Po prostu góra pisu w stolicy uznała że dalej Rzeszów to Polska C. A nasi lokalni politycy z pisu zamiast protestować nie zrobili dosłownie NIC. Dlatego przy urnie trzeba im podziękować za „pracę”.

  Znając charakter miejscowych panu Buczakowi skutecznie wybiją wyborcy politykę z głowy. Będzie taka przegrana że aż wstyd.

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22429993,poludniowa-obwodnica-przez-wawer-na-nasypie-wojewoda-wydal.html

 23. Buczak, pieprzony hipokryta… A w niedzielę do kościoła jęzor wystawia po hostię, Polak – Katolik. Rzygać się chce… PiS partia kłamców, hipokrytów i złych ludzi…

 24. Swoją drogą trzeba mieć tupet rozliczać prezydenta wiedząc że pis każdy pomysł prezydenta blokował.

  Ostatnie kilka lat politycy pisu w Rzeszowie robili na złość prezydentowi nie patrząc na mieszkańców na Rzeszów byle wq…wić prezydenta.

 25. Buczak z tym kogucikiem Fijołkiem ja was bardzo prosze Buczcie do poki możecie bo po wyborach zostanie wam tylko Beczenie…Gdyby nie Pan Tadeusz to Rzeszow by byl taki jak za waszego kolegi Andrzeja Szlachty a jaki byl i ile obiecywal Szlachta wszyscy wiemy….Kolejna liste prosze napisac ile Pan Prezydent Tadeusz zrobil..

Comments are closed.