Wybory 2018. Znamy pierwsze trójki na listach PiS do Rady Miasta Rzeszowa

0

Robert Kultys, Jerzy Jęczmienionka, Waldemar Szumny i Marcin Fijołek – to oni otworzą listy PiS do Rady Miasta Rzeszowa w tegorocznych wyborach samorządowych.

 

Wybory odbędą się 21 października. Komitety wyborcze kompletują listy z nazwiskami kandydatów. Są już na ostatniej prostej. Listy z kandydatami trzeba zarejestrować do 16 września. PiS kończy już ich układanie. 

W Rzeszowie mieszkańcy będą wybierać 25 radnych w czterech okręgach. W pierwszym komitety mogą zarejestrować maksymalnie dziewięciu kandydatów, w pozostałych trzech – po ośmiu.  

PiS ma „zaklepane” pierwsze trójki. Na pozostałych miejscach trwają jeszcze drobne przetasowania. Wiadomo, że w wyborach wystartują wszyscy dotychczasowi radni. PiS w kończącej się kadencji miał ich 10. 

Największy wpływ na to, jak PiS-owskie listy będą ułożone ma Wojciech Buczak, kandydat partii na prezydenta Rzeszowa. – O miejscach na naszych listach decyduje wynik radnych sprzed czterech lat, ocena ich zaangażowania w trakcie kadencji – mówi nam Buczak.  

W pierwszym okręgu PiS-owską listę otworzy, tak jak cztery lata temu, obecny radny Robert Kultys. Z drugiego miejsca wystartuje Grzegorz Koryl, który w 2014 roku do rady miasta wszedł z siódmego miejsca. Trzecie ma zarezerwowane Danuta Solarz. 

W drugim okręgu z pierwszego miejsca wystartuje Jerzy Jęczmienionka. Cztery lata temu miał piąte miejsce. Za Jęczmienionką będzie Grażyna Szarama (w 2014 roku była liderką listy). Jej los ważył się do ostatniej chwili. PiS chciał Szaramę wysłać do sejmiku podkarpackiego. Z trzeciego miejsca wystartuje Mariusz Olechowski.

W trzecim okręgu listę PiS otworzy, tak jak cztery lata temu, długoletni radny Waldemar Szumny. Na drugim miejscu będzie Waldemar Kotula (w 2014 r. był trzeci), a na trzecim Agnieszka Neszew (przedsiębiorca), która w poprzednich wyborach startowała w czwartym okręgu z ósmego miejsca, ale do rady nie weszła. 

W czwartym okręgu liderem listy został Marcin Fijołek, obecny szef klubu PiS w radzie miasta. Tak było też w wyborach w 2014 roku.

Z drugiego miejsca w tym okręgu wystartuje Izabela Fac, były rzecznik podkarpackiego PiS, obecnie szefowa oddziału obsługi radnych sejmiku w Urzędzie Marszałkowskim. Trzecie miejsce przypadło Robertowi Białogłowskiemu, nauczycielowi i wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Białogłowski startował do rady cztery lata temu z drugiego miejsca. Wtedy się nie dostał.

W 2014 roku PiS w wyborach zdobył najwięcej głosów – 23 435 (37,59 proc.). Drugi był komitet Tadeusza Ferenca – Rozwój Rzeszowa (37,30 proc., 23 252 głosów) i to on wprowadził najwięcej radnych (11), bo przy podziale mandatów pod uwagę brano głosy oddane na kandydatów w okręgu, a nie w skali miasta. 

Trzecie miejsce w poprzednich wyborach zajęła Platforma Obywatelska, na którą głosowało 10 565 osób (16,95 proc.). PO wprowadziła do rady cztery osoby i razem z Rozwojem Rzeszowa stworzyła koalicję wspierającą Tadeusza Ferenca. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama