Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielnych wyborach parlamentarnych najwięcej głosów zdobyło na Podkarpaciu – wynika z sondażu IPSOS dla TVN, Polsat i TVP.

Wyniki sondażu exit poll, które opublikowano w niedzielę po godzinie 21:00, zaraz po zamknięciu lokali wyborczych, pokazują, że na Podkarpaciu PiS zdobyło 52,7 proc. głosów, najwięcej w Polsce. Od lat nasz region to bastion partii Kaczyńskiego.

Ale wyniki sondażu wskazują, że PiS na Podkarpaciu stracił aż prawie 10 punktów procentowych w porównaniu z wynikami wyborów parlamentarnych w 2019 roku, co może wskazywać, że PiS-owski bastion powoli, ale jednak, się kruszy. 

– To co najwyżej mały bastionik – mówił w trakcie kampanii poseł Tomasz Trela, wiceszef klubu Nowe Lewicy. 

Na drugim miejscu na Podkarpaciu w sondażu exit poll znalazła się Koalicja Obywatelska, zdobywając 15,8 proc. głosów. To najgorszy wynik KO w Polsce, ale taki też miała cztery lata temu. Trzeci wynik na Podkarpaciu osiągnęła Trzecia Droga – 12,5 proc.

Konfederacja znalazła się na czwartym miejscu z wynikiem 9,3 proc., a na piątym Nowa Lewica – 5,1 proc. Podkarpacie jest jednym z trzech województw, w których Konfederacja była lepsza od Nowej Lewicy. Lepsza jest także na Podlasiu i Lubelszczyźnie. 

Exit poll pokazuje, że na Podkarpaciu frekwencja wyniosła 69,3 proc. i jest gorsza od ogólnopolskiej, która wyniosła 72,9 proc. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z ogólnopolskiego sondażu exit poll wynika, że niedzielne wybory wygrało PiS – zdobyło 36,8 proc., ale to za mało by rządzić samodzielnie. KO ma 31,6 proc., Trzecia Droga – 13 proc.,  Nowa Lewica – 8,6 proc., Konfederacja – 6,2 proc.

W takim kształcie, opozycja demokratyczna w 460-osobowym Sejmie ma 248 mandatów. Niedzielne wybory – według sondażu exit poll – PiS wygrało w dziewięciu województwach, a KO – w siedmiu. 

PiS triumfowało też w województwach: świętokrzyskim (51,7 proc.), lubelskim (50,5 proc.), podlaskim (44,7 proc.), małopolskim (41 proc.), łódzkim (40,1 proc.), warmińsko-mazurskim (40 proc.) mazowieckim (35,1 proc.) i kujawsko-pomorskim (34,5 proc.). 

KO była lepsza województwach: zachodniopomorskim (43,1 proc.), pomorskim (42,6 proc.), lubuskim (42 proc.), opolskim (37,2 proc.), dolnośląskim (36,7 proc.), wielkopolskim (36,5 proc.) i wielkopolskim (36,5 proc.). 

PiS miałby 200 mandatów w Sejmie, a KO – 163. Razem z TD (55 mandatów i NL (30  mandatów) może rządzić.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama