Zdjęcie: Razem dla Rzeszowa

– Chcemy, żeby naszym miastem zarządzali mądrzy, zaangażowani ludzie, a nie partyjni działacze – mówią działacze stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa. Właśnie zarejestrowali swój komitet w wyborach samorządowych. 

– Wystawimy 33 kandydatów we wszystkich czterech okręgach wyborczych. Jesteśmy na etapie zbierania podpisów – poinformował nas w poniedziałek Artur Polakiewicz, pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa.

Razem dla Rzeszowa powstało w 2020 roku, jego fundamentem było 11 innych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które za swój główny cel postawiło walkę z „patodeweloperką”. Do RdR aktualnie należy 20 organizacji. 

Na czele RdR stoi dr Jacek Strojny, który ma być kandydatem komitetu w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Razem dla Rzeszowa w wyborach samorządowych (odbędą 7 kwietnia) zamierza wystawić także kandydatów w wyborach do Rady Miasta Rzeszowa.  

Bez legitymacji partyjnych 

Jak poinformowało stowarzyszenie, na jego listach kandydatów do rady nie mogą być osoby, które posiadają legitymacje partii politycznych, nie mogą być zatrudnieni w Urzędzie Miasta i podległych mu jednostkach.

– Kandydaci na radnych muszą aktywnie działać społecznie w swoim lokalnym środowisku lub na rzecz wszystkich mieszkańców Rzeszowa – poinformowało Razem dla Rzeszowa.

Stowarzyszenie, krytykujące politykę przestrzenną obecnego prezydenta Konrada Fijołka i w przeszłości Tadeusza Ferenca, przekazało, że wystawi swoich ludzi do rady miasta, bo chce, by miastem „zarządzali mądrzy, zaangażowani ludzie, a nie partyjni działacze”. 

Decyzję o starcie w wyborach, stowarzyszenie podjęło, bo – jak twierdzi – są mu „bliskie idee społeczeństwa obywatelskiego”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Partycypacja społeczna to nie jest puste słowo. Samorząd to przestrzeń aktywności obywatelskiej i chcemy, żeby samorządy były wolne od populizmu, kumoterstwa oraz partyjniactwa – ogłosiło stowarzyszenie.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku, w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa, RdR po cichu wspierało kandydatkę PiS Ewę Leniart. 

Społeczeństwo obywatelskie

– Chcemy zadbać o jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców. Chcemy, aby miasto rozwijało się w sposób zrównoważony, godny stolicy Podkarpacia i miasta Euroregionu Karpackiego – czytamy w odezwie Razem dla Rzeszowa.

– Chcemy chronić przyrodę w naszym mieście. Chcemy zmiany w relacjach władz miasta i podległym im jednostkom organizacyjnym z mieszkańcami. Chcemy faktycznego wpływu społeczeństwa obywatelskiego na kierunki rozwoju Miasta Rzeszowa – dodaje RdR. 

Na koniec w odezwie stwierdza, że wystawi swoich kandydatów do Rady Miasta Rzeszowa, bo chce „łączyć ludzi i budować społeczeństwo obywatelskie”.

RdR zapowiedziało, że wkrótce przedstawi „program kierunków rozwoju i wizji miasta”. Ma on być „połączeniem Waszych oczekiwań i refleksji dotyczących Rzeszowa z naszą dotychczasową pracą, wiedzą i doświadczeniami”. 

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama