Zdjęcie: Parlament Europejski

W najbliższą niedzielę 26 maja Polacy będą wybierać europosłów. Na Podkarpaciu pewnym miejsca w europarlamencie może być Tomasz Poręba z PiS.

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. Na Podkarpaciu będzie można oddać głos na kandydata z siedmiu komitetów wyborczych, które wystawiają swoich ludzi. W kończącej się kadencji nasze województwo w europarlamencie reprezentowały trzy osoby: Tomasz Poręba i Stanisław Ożóg (obaj PiS) oraz Elżbieta Łukacijewska (PO). 

W nadchodzących eurowyborach wyjazdu do Brukseli na pięć lat może być pewny Tomasz Poręba, lider podkarpackiej listy PiS. Duże szanse ma także poseł Bogdan Rzońca, startujący z drugiego miejsca PiS. To właśnie Poręba i Rzońca są wymieniani jako ci, którzy w PE powinni się znaleźć, choć w przypadku Rzońcy sprawa nie jest taka oczywista. 

Ciekawie może być także w Koalicji Europejskiej. Jej liderem w regionie jest Czesław Siekierski. Brukseli bez walki nie chce oddać europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska (10. na liście). Swoje aspiracje zgłasza posłanka Krystyna Skowrońska (2. na liście KE). Na wyjazd do Brukseli liczy też Marek Ustrobiński (3. na liście), wiceprezydent Rzeszowa.

Na slajdach możecie zobaczyć, jakie komitety na Podkarpaciu biorą udział w wyborach i kogo wystawiają. 

1. Koalicja Europejska (PO, PSL, N., SLD, Zieloni – lista nr 3)

Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

1. Czesław Siekierski, europoseł PSL

2. Krystyna Skowrońska, posłanka PO

3. Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa (SLD)

4. Maciej Józefowicz, rzecznik partii Zieloni, pochodzi z Krosna

5. Joanna Frydrych, posłanka PO z Krosna

6. Renata Butryn, była posłanka PO ze Stalowej Woli

7. Marek Rząsa, poseł PO z Przemyśla

8. Józef Szkoła, były wicestarosta jarosławski, obecnie radny powiatu jarosławskiego (PO) 

9. Barbara Zych, były doradca ds. zdrowia byłego prezydenta Tarnobrzega Grzegorza Kiełba (PO)

10. Elżbieta Łukacijewska, europosłanka PO

2. Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 4)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Tomasz Poręba
  1. Tomasz Poręba, obecny europoseł PiS

2. Bogdan Rzońca, obecny poseł PiS

3. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki

4. Piotr Pilch, wicemarszałek podkarpacki

5. Krystyna Wróblewska, poseł PiS

6. Kazimierz Gołojuch, poseł PiS

7. Teresa Pamuła, dyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

8. Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego

9. Maria Kurowska, członek zarządu województwa podkarpackiego.

10. Janina Sagatowska, senator PiS ze Stalowej Woli

3. Wiosna Roberta Biedronia (lista nr 2)

Zdjęcie: Facebook.com / Wiosna na Podkarpaciu

1. Anna Skiba – przedsiębiorca, przewodnicząca Teraz! na Podkarpaciu

2. Marcin Jurzysta – politolog, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki

3. Tomasz Oleksak – politolog, działacz samorządowy i społeczny z Niska, przez trzy był radny Niska

4. Katarzyna Kwolek – sanocka dziennikarka a obecnie specjalistka od public relations 

5. Radosław Krukar – ekonomista i bankowiec z Rymanowa

6. Urszula Grych-Bochyńska- nauczycielka języka francuskiego w I LO w Dębicy, feministka, ateistka i socjaldemokratka.

7. Patryk Fic – student prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim, sędzia piłkarski. 

8. Joanna Prokopska – mieszkanka Przemyśla, funkcjonariuszka Straży Granicznej w stanie spoczynku

9. Grzegorz Tereszkiewicz – działacz na rzecz praw kobiet oraz osób LGBT

10. Gniewomir Skrzysiński – weganin, przedsiębiorca, podróżnik, aktor i pisarz, mieszka w Krasnej koło Krosna

4. Lewica Razem (Razem, Unia Pracy, RSS – lista nr 5)

Fot. Marcin Kobiałka / Rzeszów News. Na zdjęciu od lewej: Paweł Preneta, Elżbieta Wisz i Agnieszka Itner

1. Elżbieta Wisz – psycholożka i psychoterapeutka, od 15 lat pracuje w gabinecie psychologicznym w Zespole Szkół Sportowych; działaczka Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

2. Paweł Preneta – wieloletni działacz polityczno-społeczny, współorganizator licznych protestów i inicjatyw, m.in. w obronie praw pracowniczych, praw człowieka i przeciwko wojnie w Iraku; kierownik projektów, związany z branżą informatyczną. Członek Zarządu Okręgu Podkarpackiego Razem.

3. Agnieszka Itner – absolwentka socjologii, pracuje jako doradczyni klienta; współorganizatorka Czarnego Protestu i pierwszego rzeszowskiego Marszu Równości; współzałożycielka Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet. Członkini Zarządu Okręgu Podkarpackiego Razem.

4. Krzysztof Jasiński – aktywista miejski, działa na rzecz lepszej przestrzeni publicznej i aktywizacji osób młodych w polityce; walczy o prawa osób niepełnosprawnych i skuteczną ochronę zdrowia; interesuje się lokalną historią, architekturą i przestrzenią miejską, działacz partii Razem.

5. Barbara Ożóg – kiedyś działaczka Solidarności w rzeszowskim Zelmerze, dziś członkini partii Razem; walczy o prawa kobiet i prawa pracownicze; aktywistka na rzecz poprawy sytuacji osób starszych

6. Hubert Pacioch – absolwent krośnieńskiego mechanika, działacz partii Razem, zaangażowany w rozmaite inicjatywy i protesty, między innymi w obronie praw pracowniczych, przeciw reformom minister Anny Zalewskiej i Jarosława Gowina czy w Czarny Protest

7. Zuzanna Jakowicka – absolwentka psychologii i dziennikarstwa, prowadzi szkolenia antydyskryminacyjne, warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci, między innymi o bezpieczeństwie w sieci, redaktorka stron internetowych i autorka felietonów na portalu dziennikarstwa obywatelskiego, członkini władz krajowych Razem.

8. Jakub Gawron – z wykształcenia socjolog, zawodowo administrator bazy danych, działacz na rzecz równości, inicjator i współorganizator rzeszowskiego Marszu Równości, członek Razem.

9. Monika Rżany – z wykształcenia socjolożka, obecnie mama trójki dzieci na cały etat, działaczka społeczna, zaangażowana m.in. zbiórkę podpisów pod projektem Ratujmy Kobiety i o referendum edukacyjne, członkini partii Razem.

10. Arkadiusz Turoń – działacz stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl, współzałożyciel ruchu “Obywatelski Rzeszów”, organizator Rzeszowskiej Masy Krytycznej i innych inicjatyw rowerowych, działacz Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji, członek partii Razem.

5. Kukiz’15 – lista nr 6

Zdjęcie: Materiały prasowe Kukiz’15

1. Alicja Bobola – wiceprezes Fundacji „Bedziem Polakami”, absolwentka studiów dziennikarstwa i komunikacji społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, pracuje w biurze rzeszowskiego posła Kukiz’15 Macieja Masłowskiego

2. Maciej Masłowski – poseł Kukiz’15

3. Paweł Helnarski – pochodzący z Krosna programista, absolwent Uniwersytetu we Fryburgu

4.  Bartłomiej Barszczak – pochodzący z Przemyśla absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej 

5. Dariusz Bialic – reprezentuje Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu 

6. Ewelina Nycz – działaczka społeczno-gospodarcza

7. Joanna Sabat – sekretarka medyczna

8. Szczepan Wiktor – elektromechanik 

9. Konrad Kucab – inżynier budowlany 

10. Magdalena Targańska – menadżerka pochodząca z Jasła

6. Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy (lista nr 1)

Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

1. Grzegorz Braun – reżyser

2. Tomasz Buczek – przedsiębiorca z Kolbuszowej, szef Ruchu Narodowego na Podkarpaciu

3. Damian Bańka – przewodniczący partii Wolność na Podkarpaciu

4. Violetta Wolska – księgowa z Krosna

5. Wiesław Sowiński – przedsiębiorca z Ustrzyk Dolnych

6. Monika Zając – redaktor z Lublina

7. Marzena Kardasińska – pedagog ze Stalowej Woli

8. Tomasz Proć – kierowca z Rzeszowa

9. Andrzej Zapałowski – nauczyciel akademicki, były europoseł Ligi Polskich Rodzin

10. Dominika Korwin-Mikke – teatrolog z Otwocka, żona Janusza Korwina-Mikke

7. Koalicyjny Komitet Wyborczy Wyborców Polexit (lista nr 9)

Zdjęcie: Materiały PolExit

1. Grzegorz Rykała – administratywista z Niechobrza

2. Monika Żółtek – informatyk z Krakowa

3.  Piotr Kotylak – inżynier budowy maszyn z Rzeszowa

4.  Aneta Michno – nauczyciel z Rzeszowa

5. Marcin Czarnek – stomatolog z Krakowa 

6. Magdalena Wieszczek – pielęgniarka z Jawornika

7. Michał Długosz – handlowiec z Krakowa

8. Magdalena Szatan – biotechnolog medyczny z Olkusza

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ: