Wybory do europarlamentu. Pierwszy przypadek złamania ciszy wyborczej

0
Reklama

Policja ustala, kto w podrzeszowskich Bratkowicach zniszczył banery wyborcze kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

 

Banery kandydatów do Parlamentu Europejskiego zniszczono w centrum Bratkowic (gmina Świlcza). Zniszczone zostały także plakaty. Podobna sytuacja dotyczy także Rudnej Wielkiej. Pełnomocnik Koalicji Europejskiej powiadomił policję.

Podkom. Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie potwierdza, że policja została poinformowana o złamaniu ciszy wyborczej w Bratkowicach. – Na miejscu byli policjanci. Ustalają, kiedy uszkodzono banery i kto jest sprawcą – mówi nam nadkom. Wrona. – To pierwszy na Podkarpaciu przypadek złamania ciszy wyborczej – dodaje. 

Cisza wyborcza w związku z wyborami do europarlamentu, które odbędą się w niedzielę 26 maja, obowiązuje od północy z piątku na sobotę i potrwa do niedzieli do godziny 21:00, czyli do czasu zakończenia głosowania. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Naruszenie ciszy wyborczej traktowane jest jako wykroczenie. Jego popełnienie jest zagrożone karą grzywny – od 20 do 5000 zł. Znacznie surowsze są konsekwencje za opublikowanie nieoficjalnych wyników sondaży w trakcie ciszy wyborczej. Kara finansowa może sięgnąć nawet 1 mln zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: