Kto na rzeszowskiej liście Konfederacji? Braun i „zdroworozsądkowy” Połuboczek

– Ruszamy do kampanii – ogłosił w piątek w Rzeszowie Grzegorz Braun, lider rzeszowskiej listy Konfederacji. Chciał być ostatni. Manewr mu się nie udał.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Konfederacja, czyli polityczny pakt Nowej Nadziei Sławomira Menztena, Ruchu Narodowego i Korony Polskiej, była pierwszym komitetem, który w okręgu nr 23 (rzeszowsko-tarnobrzeskim) zarejestrował swoją listę. Podpisało się pod nią prawie 16 tysięcy osób.

– Jesteśmy zarejestrowani w stachanowskim tempie. Trzeba wykupić los, żeby wygrać na loterii. Zbiorka podpisów była taką formą wykupu losu – mówił w piątek przed południem na rzeszowskim Rynku Grzegorz Braun.  

Wolność, a nie „konserwa”

Od dawna wiadomo, że liderem listy będzie właśnie Grzegorz Braun, dotychczasowy poseł z Rzeszowa ze skrzydła Korony Polskiej. Drugi na liście jest Tomasz Buczek, rolnik z Kolbuszowej, który reprezentuje Ruch Narodowy. Trzecie miejsce ma Michał Połuboczek. 

Połuboczek startuje z poparciem Nowej Nadziei. To przedsiębiorca pochodzący z Suwalszczyzny, działający od lat w Warszawie w branży fotowoltaicznej, politycznie związany ze stowarzyszeniem Republikanie Przemysława Wiplera. 

– W przeciwieństwie do moich koalicjantów z listy, nie zamierzam nikomu zaglądać do łóżka, aborcja to sprawa kobiet. Nie usłyszy pan ode mnie wypowiedzi antyżydowskich, nie zobaczy mnie pan na manifestacjach antyszczepionkowych – mówi nam Michał Połuboczek. 

– Nie uważam też, że obowiązkowo trzeba chodzić na marsze upamiętniające rzeź wołyńską. Mnie interesuje wolność, a nie „konserwa”. Liczę na wyborców wolnościowych w Rzeszowie. Chcę mówić o niskich, prostych podatkach. Zero ideologii – zapowiada. 

I dorzuca „receptę” na udane życie: – Dom, grill, trawa, dwa samochody i wakacje dla każdego pracującego Polaka. 

To właśnie Michał Połuboczek ma być głosem „zdroworozsądkowym” na rzeszowskiej liście Konfederacji. W konfederackiej rywalizacji ma odbierać głosy Tomaszowi Buczkowi i Karolinie Pikule, współpracowniczce Brauna. Pikuła startuje z ostatniego, 30. miejsca. 

Nieudana podmianka Brauna 

Konfederacja liczy na dwucyfrowy wynik w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. – Bez względu na to, że minister Ziobro będzie się kręcił koło nas – mówiła Pikuła, która zdaje sobie sprawę, że Zbigniew Ziobro, lider listy PiS, może być problemem dla Konfederacji

Pikuła jest pupilką Brauna. Braun, jak mówią nasze źródła w Konfederacji, był gotowy oddać nawet „jedynkę” właśnie Pikule, sam startować z 30. miejsca. To miałoby zwiększyć szanse Pikuły na wejście do Sejmu. Na taki manewr nie zgodził się Sławomir Mentzen. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Braun twierdzi, że kobiety są mocną stroną listy Konfederacji. – Nie są wzięte z łapanki. To towarzyszki walki i pracy – tak je opisuje. O wszystkich kandydatach całej listy mówi tak: – Są politykami tego regionu, mają swój program, zainteresowania, doświadczenie.  

Na dalszych miejscach nie ma jednak „wybitnych” nazwisk. Wyróżniają się raptem trzy: były wiceprezydent Rzeszowa Wiesław Walat (10. miejsce), polityczny happener Ireneusz Dzieszko (5. miejsce) i Bogusław Tofilski, były radny sejmiku z LPR (28. miejsce). 

Reszta to osoby, które z działalności w życiu publicznym są znani mało albo w ogóle. – To silna reprezentacja listy poselskiej – nie traci jednak optymizmu Grzegorz Braun, który Konfederacji znów może „wykręcić” niezły wynik. 

Pełną listę kandydatów Konfederacji w okręgu nr 23 publikujemy na końcu. 

Kto walczy o Senat?

 

Konfederacja chce mieć też swoich przedstawicieli w Senacie. W okręgu nr 54 (Stalowa Wola, Nisko, Tarnobrzeg) startuje Artur Burak, lekarz medycyny pracy, który o sobie mówi, że jest „konserwatywnym liberałem”. Burak jest z zaplecza Nowej Nadziei. 

W okręgu nr 55 (Mielec, Dębica) startuje Jacek Ćwięka, także bliski współpracownik Brauna. Ćwięka jest z wykształcenia teologiem, urodził się w Dębicy, potem przeniósł się do jednej z podmieleckich wsi. Pracuje jako elektryk, należy do Korony Polskiej.

W Rzeszowie (okręg nr 56, który też obejmuje Łańcut) o miejsce w Senacie walczy dr Krzysztof Mazur. To ekonomista, były szef rzeszowskiego Kongresu Nowej Prawicy, dziś w bliskim otoczeniu Nowej Nadziei. 

W okręgu 57 (Krosno, Jasło, Brzozów) Konfederacja wystawia Janusza Serwińskiego, wiceprezesa podkarpackiego Ruchu Narodowego, a w okręgu nr 58 (Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Sanok) Dariusza Laska, który jest człowiekiem Korony Polskiej. 

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. 

(ram)

Lista kandydatów Konfederacji w okręgu nr 23

Reklama