Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Podkarpacka lewica podzielona. Agnieszka Itner, liderka partii Razem, wystartuje w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa.

Agnieszka Itner jest kolejną osobą, która zapowiedziała walkę o najważniejszy fotel w ratuszu po tym, gdy ze stanowiska prezydenta Rzeszowa 10 lutego zrezygnował Tadeusz Ferenc. – Wystartuję w wyborach. Mam już poparcie partii – mówi nam Agnieszka Itner, która jest podkarpackim koordynatorem lewicowej partii Razem. 

Itner może liczyć na wsparcie osób działających w Manifie Rzeszów oraz organizatorów Marszu Równości w Rzeszowie. W oba ruchy Itner jest też bezpośrednio zaangażowana. W ostatnich miesiącach dała się poznać jako jedna z „twarzy” rzeszowskich strajków kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. 

Agnieszka Itner jest też związana z podkarpacką Lewicą. W 2018 roku bez powodzenia z jej list startowała w wyborach do sejmiku podkarpackiego. Itner brała też udział w rozmowach na temat wspólnego kandydata opozycji w wyborach na prezydenta Rzeszowa.

– Byłam na jednej rozmowie z Wiesławem Bużem [rzeszowskim posłem Lewicy, szefem SLD na Podkarpaciu – przyp. red.]. Usłyszałam, że lewica nie będzie wystawiała swojego kandydata. Jeżeli w tych wyborach będą startowały osoby związane z wielką polityką i ratuszem, to w Rzeszowie nic się nie zmieni. Dlatego startuję – tłumaczy Itner.

– Jestem zaskoczony startem Agnieszki Itner. Co prawda sygnalizowała swoje zamiary, ale nie traktowałem ich poważnie. Podczas wspólnej rozmowy mówiłem jej, że mamy wspólny projekt opozycji, w którym są nazwiska z większymi szansami. Start Agnieszki Itner trochę psuje nam szyki – martwi się poseł Wiesław Buż. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Agnieszka Itner zapowiada, że poparcia będzie szukała wśród ruchów i stowarzyszeń, które walczą o „zielony Rzeszów”. – Po 18 latach rządów Tadeusza Ferenca miasto jest zabetonowane. Chcę tworzyć wizję miasta, jaką mają mieszkańcy. Chcę być ich głosem. To mieszkańcy mają być podmiotem – mówi liderka podkarpackich struktur Razem. 

Agnieszka Itner z wykształcenia jest socjologiem, studia skończyła na Uniwersytecie Rzeszowskim, z zawodu jest doradcą klienta. 

Termin przedterminowych wyborów w Rzeszowie nie jest znany. Start w nich ogłosił już Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Startować zamierza także Edward Słupek, prezes spółdzielni mieszkaniowej „Zodiak”. Słupka popiera PSL. Kandydat Koalicji Obywatelskiej nie jest znany. Startować chce też Maciej Masłowski, były poseł Kukiz’15. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama