Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Zdzisław Gawlik

Zdzisław Gawlik przez najbliższe cztery lata nadal będzie szefem podkarpackiej Platformy Obywatelskiej – tak zdecydowali w sobotę działacze partii.

W sobotę w całej Polsce odbywały się wewnętrzne wybory w Platformie Obywatelskiej. Wybierano nowych szefów w województwach oraz liderów powiatowych struktur ugrupowania. Na Podkarpaciu w walce o fotel przewodniczącego rywalizowały dwie osoby: obecny lider Zdzisław Gawlik oraz sekretarz partii i poseł Marek Rząsa.

Na Podkarpaciu było jedenaście lokali wyborczych. Działacze PO mogli głosować od godz. 10:00 do 18:00. Uprawnionych do głosowania było około 600 osób. Frekwencja wyniosła ok. 70 proc. Wybory zdecydowanie wygrał Zdzisław Gawlik, który podkarpacką PO kieruje od 2017 roku. Na Gawlika oddano 312 głosów, na Rząsę – 125. 

Marek Rząsa pogratulował zwycięstwa Zdzisławowi Gawlikowi. „Mam nadzieję, że kierując się naszą podkarpacką drużyną zrealizuje zamierzenia w swoim programie” – napisał na Facebooku Rząsa. Dodał, że cieszy się, że jego pomysły „na zmiany stały przedmiotem ożywionej, wewnętrznej dyskusji”. Rząsa podziękował za oddane na niego głosy.

„Moje kandydowanie miało sens” – ocenia Rząsa, który jest przekonany, że „nowe władze regionu wykorzystają nie tylko pomysły, ale nade wszystko potencjał nas wszystkich”. Wielu działaczy PO uważa jednak, że wybór Zdzisława Gawlik na lidera podkarpackiej Platformy niewiele zmieni. 

– Zwyciężyli ci, którzy boją się zmian i czują się dobrze w tym tak, jak jest teraz. Bo to niemożliwe, żeby nie dostrzegali, jak słabe poparcie mamy na Podkarpaciu i jak bardzo potrzebne są zmiany. Trudno zarządzać strukturami, jak się jest cały tydzień w Warszawie – słyszymy nieoficjalnie od regionalnych działaczy PO.

To przytyk do tego, że Zdzisław Gawlik od wielu miesięcy jest prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. To spółka podległa prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu. 

Oprócz wyboru nowego lidera podkarpackiej PO, działacze wybierali też szefów powiatowych struktur. Zmiany są niewielkie. Tylko w dwóch powiatach doszło do roszad personalnych. W Tarnobrzegu nowym szefem PO został Norbert Mastalerz, były prezydent Tarnobrzega, a w Przemyślu – Artur Pich, nauczyciel, pedagog i działacz spółdzielczy.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama