Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Wszystko jasne! Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa zostaną przesunięte na 13 czerwca. 

W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia premiera RP Mateusza Morawieckiego, z którego wynika, że wybory w Rzeszowie mają być przesunięte na 13 czerwca. Pierwotnie miały się odbyć 9 maja. 

Już w piątek Główny Inspektor Sanitarny wydał rekomendację, by wybory przesunąć na czerwiec, tłumacząc to „nieustabilizowaną sytuacją epidemiczną”. GIS zalecił, by wszelkie przedsięwzięcia wyborcze planowane na 9 maja przesunąć na drugą dekadę czerwca.

W poniedziałek poznaliśmy projekt rozporządzenia premiera RP w tej sprawie, z którego wynika, że wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się 13 czerwca. Czterech kandydatów czeka więc przedłużona kampania wyborcza. 

„Termin ten zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej” – podano w projekcie rozporządzenia premiera RP.

W wyborach startują: Marcin Warchoł (popierany przez Tadeusza Ferenca), Konrad Fijołek (kandydat opozycji), Ewa Leniart (PiS) i Grzegorz Braun z Konfederacji. Wybory muszą się odbyć, bo 10 lutego ze stanowiska prezydenta zrezygnował Tadeusz Ferenc.

Nieoficjalnie się mówi, że powodem przesunięcia wyborów są słabe wyniki Ewy Leniart i PiS liczy na to, że przedłużenie kampanii poprawi jej notowania. Jeżeli pierwsza tura wyborów nie przyniesie rozstrzygnięcia, to wyborcza dogrywka odbędzie się 27 czerwca. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama