Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka PO, apeluje do mieszkańców Rzeszowa, by zostali społecznymi obserwatorami jesiennych wyborów. 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– To będą najważniejsze wybory po 89. roku – nie ma wątpliwości Elżbieta Łukacijewska, która w piątek w Rzeszowie, razem z innymi politykami PO, a także działaczami Komitetu Obrony Demokracji i Nowej Generacji, zachęcała do udziału w akcji „WyboryBezPicu”. 

Akcja jest ogólnopolska, wystartowała 3 czerwca br. Zainicjował ją KOD, a popiera demokratyczna opozycja oraz inne organizacje obywatelskie w obawie, że PiS może sfałszować wynik jesiennych wyborów parlamentarnych. 

Pomysłodawcy akcji chcą, by w każdej z 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych znalazł się obserwator społeczny, który patrzyłby na ręce członkom komisji w trakcie wyborów i już po ich zakończeniu, gdy przyjdzie czas liczenia głosów. 

Aby zostać takim obserwatorem, wystarczy się zarejestrować na okw.info.pl. Wolontariusze, po zarejestrowaniu, przejdą szkolenie.

By wyborów nie ukradziono 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Elżbieta Łukacijewska liczy, że mieszkańcy Podkarpacia włączą się do „Wyborów bez picu”. – Bo PiS zrobi wszystko, posunie się do każdego świństwa, aby nie oddać władzy, władzy która służy tylko PiS, nominatom partyjnym i ludziom związanym z tą partią – mówiła. 

Europoosłanka PO twierdzi, że PiS chce utrzymać władzę, by „rujnować, niszczyć Polskę, tracić naszych przyjaciół i pozycję Polski na arenie międzynarodowej”. – Przypilnujcie z nami wyborów! – apelowała w piątek na rzeszowskim Rynku Łukacijewska. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– By nikt nam tych wyborów nie ukradł, nie ukradł uśmiechu, demokracji, szacunku, przyszłości naszych dzieci, praw kobiet. Aby miliardy złotych nie szły na kłamstwa TVP – dodawała europarlamentarzystka. 

Renata Butryn, była posłanka PO, mówiła, że jesienne wybory będą miały znaczenie szczególnie dla młodych. – By mogli spełniać swoje marzenia – podkreślała Butryn.

KOD: mogą się dziać cuda

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Do udziału w akcji #WyboryBezPicu” namawia także Irena Paterek z podkarpackiego KOD-u. Paterek przypomina, że KOD już w 2018 roku utworzył Obywatelską Kontrolę Wyborów, której członkowie w wyborach rok później patrzyli na ręce członków komisji wyborczych. 

– Zanotowaliśmy bardzo dużo nieprawidłowości. Przy nadchodzących wyborach może być ich jeszcze więcej. Nad urną mogą się dziać cuda – obawia się Irena Paterek. 

Termin wyborów parlamentarnych nie został jeszcze ogłoszony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Najczęściej mówi się, że wybory odbędą się 15 października. Opozycja obawia się, że PiS może je przesunąć, wykorzystując aktualną sytuację na Ukrainie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama