Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Powszechnie uważa się ekogroszek za stosunkowo tanie paliwo opałowe. I rzeczywiście tak jest, szczególnie jeśli porównamy sobie koszty, jakie poniesiemy przy ogrzewaniu mieszkania za pomocą prądu czy gazu. Niemniej jednak warto zastanowić się co oznacza pojęcie tani ekogroszek? Czy tani oznacza też wysoką jakość?

Doświadczenie pokazuje, że różnie z tym bywa. Dlatego warto zdecydować się na zakup nieco droższego ekogroszku, który zapewni jednak najwyższą jakość, co przełoży się m.in. na jego wartość cieplną. A dzięki temu w końcowym rozrachunku może się okazać, że ten lepszy i o wyższej cenie zakupu bardziej zasługiwał, by mówić o nim tani ekogroszek, niż ten, za który zapłacilibyśmy mniej. Jakie jednak dobry ekogroszek musi mieć cechy, by był sposobem na tanie ogrzewanie domu?

Podstawowe parametry

Bardzo ważne jest aby kupując węgiel upewnić się, czy na pewno spełnia on normy, które pozwalają nazywać go ekogroszkiem. Powinien on być wyprodukowany z węgla kamiennego lub brunatnego, a średnica jego ziaren powinna wynosić od 5 do 25 mm. Ekogroszek dobrej jakości będzie też miał wyrazistą barwę i lekki połysk. Jeszcze ważniejsze jednak są parametry, których nie da się sprawdzić gołym okiem. A powinniśmy upewnić się, że kupowane przez nas paliwo opałowe, szczególnie tani ekogroszek, jest węglem płomiennym o typie minimum 31.2, a jego wartość opałowa wynosi więcej niż 24 000 kJ/kg. Nie mniej istotna jest zawartość popiołu (mniej niż 10%), siarki (poniżej 1%) oraz jego wilgotność (poniżej 10%).

Lepiej kupować workowany

O jakości ekogroszku w dużym stopniu zadecydują też warunki jego przechowywania. Ekogroszek w niesprzyjającym środowisku łatwo wilgotnieje i wietrzeje, a co za tym idzie traci na jakości, co przekłada się na jego wartość cieplną. Dlatego też bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ekogroszek workowany. Specjalne worki bowiem pozwalają na utrzymanie najwyższej jakości węgla i zabezpieczają go przed działaniem szkodliwych czynników, jak nieodpowiednia temperatura czy wilgoć. Dodatkowo ekogroszek workowany łatwiej i wygodniej przechowywać, układając worki jedne na drugich.

Ze sprawdzonego źródła

Gdy mówimy o jakości ekogroszku nie można pominąć znaczenia źródła, z którego kupujemy paliwo opałowe. Lepiej ekogroszek zakupić w sprawdzonej firmie o wyrobionej renomie, jak WegielSztygar.pl. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości, spełniający wszystkie parametry i składowany w odpowiednich warunkach. 

Reklama