„Portret bez twarzy” i „Twarzą w twarz” – dwie wyjątkowe wystawy fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego. Ekspozycje można oglądać  w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych i Galerii Pod Ratuszem. Chętni mogą zapisać się na warsztaty fotograficzne z udziałem Gierałtowskiego. 

[Not a valid template]

 

Wystawa „Portret bez twarzy” to 150 portretów polskich artystów, ludzi nauki, polityki wykonanych przez jednego z czołowych polskich fotografów współczesnych – Krzysztofa Gierałtowskiego. Wśród osób portretowanych znaleźli się m.in. Kalina Jędrusik, Wisława Szymborska, Maja Komorowska, Magdalena Abakanowicz, Stanisław Lem, Gustaw Holoubek, Józef Tischner.

Krzysztof Gierałtowski portretuje przedstawicieli polskiej inteligencji od ponad 40 lat. Zaczęło się od zdjęcia wybitnego matematyka Hugo Steinhausa, którego fotografował na zlecenie redakcji „Ty i Ja”. Wypoczywającego w jednym z uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej profesora uchwycił siedzącego na parkowej ławce. Od tego czasu powstało ponad 100 tysięcy negatywów składających się na kolekcję portretów współczesnych Polaków.

– Ta wystawa to nie jest „The best of Gierałtowski” – mówił w jednym z wywiadów autor. – To wystawa problemowa, która ma pokazać Polakom i rzeszy fotografujących, że można portretować inaczej. Niekoniecznie robiąc zdjęcia antropometryczne, jakich się wymaga do paszportu. Można robić sztuki magiczne.

Styl Gierałtowskiego, uznawanego za mistrza portretu psychologicznego, a później subiektywnego, jest łatwo rozpoznawalny. Portrety nie są wykonywane według żadnego określonego schematu. Każdy „model” musiał poddać się subiektywnej wizji twórcy, który starał się znaleźć w nim coś szczególnego i zobrazować to w fotografii. Niejednokrotnie twarze portretowanych osób są formowane poprzez światłocień, brak ostrości czy kształtowanie optyką.

Dopełnieniem wystawy „Portret bez twarzy”, jest wystawa „Twarzą w twarz”, podczas której prezentowanych jest 38 fotografii.

Wystawy będą czynne do 7 lipca 2014 r. Odbywają się one w ramach Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury 2014 w Rzeszowie, który rozpocznie się 26 czerwca i potrwa cztery dni.

Warsztaty z mistrzem

Chętni mogą się zapisać na warsztaty fotograficzne, które  w dniach 27-29 czerwca poprowadzi Krzysztof Gierałtowski.  Będą podzielone na część wykładową (27 czerwca), praktyczną w plenerze (28 czerwca) oraz część podsumowującą (29 czerwca).

CZAS REALIZACJI
27.06.14, godz. 16.00 – 19.00 (Galeria pod Ratuszem, BWA)
28.06.14, godz. 11.00 – 21.00 (plener)
29.06.14, godz. 10.00 – 14.00 (BWA)

PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ
Zgłoszenia można przesyłać do 23 czerwca na adres: akielar@erzeszow.pl.  Powinny zawierać: imię, nazwisko, adres, kontakt (nr tel. komórkowego) oraz nazwę stowarzyszenia fotograficznego lub związku fotograficznego, uczelni lub szkoły, itp. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność nadsyłania zgłoszeń. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama