Reklama

Prof. Andrzej Zoll, wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji,znalazł się wśród 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce. Ranking po raz trzeci przygotował Dziennik Gazeta Prawna.

Trzecia edycja „Rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników” to subiektywna ocena pracy polskich prawników, przygotowana przez zespół redakcyjny Dziennika Gazeta Prawna. Jadwiga Sztabińska, redaktorka naczelna DGP, tłumaczy, że ranking subiektywnie opisuje efekty pracy. – Prawnicy wiedzą, że aby trafić do tego rankingu, trzeba mieć rezultaty w swojej pracy. I że nie każdy rezultat zostanie przez redakcję doceniony miejscem – tłumaczy Jadwiga Sztabińska.

Prof. Andrzej Zoll jest wiceprzewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego oraz wykładowcą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W tegorocznym rankingu zajął 27 miejsce.

„Prof. Andrzej Zoll to człowiek instytucja, którego zasługi, choćby jako rzecznika praw obywatelskich czy prezesa Trybunału Konstytucyjnego, trudno przecenić. Przede wszystkim jednak jest to niekwestionowany autorytet w dziedzinie legislacji prawa karnego. To on jeszcze jako szef komisji kodyfikacyjnej (na fotel wiceprzewodniczącego gremium przesiadł się w grudniu 2013 r.) wziął na siebie ciężar odpierania ataków za komisyjne pomysły, zmierzające do naruszenia aborcyjnego kompromisu. Jego prawnicze oblicze – zdaniem niektórych – doznało przez to uszczerbku, a tak żarliwa obrona zapisów rodem z kodeksu kanonicznego odsunęła w niepamięć wręcz rewolucyjne rozwiązania, które nie tak dawno przeforsował, pracując np. nad zmianami procedury karnej. Wystarczy przypomnieć choćby wprowadzenie instytucji walki stron na rozprawie i przyznawanie obrońcy z urzędu każdemu oskarżonemu, który o to wystąpi” – tłumaczą autorzy rankingu.

Profesor Andrzej Zoll od kilka lat jest pierwszoetatowym wykładowcą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Prowadzi wykłady z prawa karnego i z konstytucyjnych aspektów prawa karnego oraz seminarium magisterskie z prawa karnego. Jako ekspert prawny “Solidarności” uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był Przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej (1989–1993). W latach 1989 – 1997 był Sędzią Trybunału Konstytucyjnego, a od 1993-1997 jego Prezesem. Od 1998 do 2000 był Przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2000-2006 pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich IV kadencji.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: