Zdjęcie: Materiały WSPiA

Jedyny na Podkarpaciu i jeden z pierwszych w Polsce certyfikowany ekspert ekspertem z zakresu badań poligraficznych to Arkadiusz Szajna – wykładowca i doktorant Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Certyfikat uzyskał on po ukończeniu prawie 200-godzinnego kursu prowadzonego przez ekspertów m.in. z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Arkadiusz Szajna ukończył specjalistyczny kurs z zakresu badań poligraficznych zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Badań Poligraficznych stowarzyszone z American Polygraph Association. Był to pierwszy w Polsce kurs o charakterze otwartym, który prowadzili certyfikowani i doświadczeni eksperci. Wzięło w nim udział kilkanaście osób z całej Polski. Kurs obejmował prawie 200 godzin zajęć zakończonych wymagającym egzaminem.

– To było kilka miesięcy bardzo intensywnej pracy – tłumaczy  Arkadiusz Szajna.

Kurs podzielony był na część teoretyczną i praktyczną uczącą profesjonalnego wykonywania badań poligraficznych. Wykłady dotyczyły m.in. historii detekcji kłamstwa, regulacji prawnych dotyczących badań poligraficznych, etyki i standardów oraz naukowych podstaw badań poligraficznych.

Druga część kursu w większości złożona była z zajęć praktycznych i ćwiczeń. Eksperci m.in. z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uczyli obsług nowoczesnych poligrafów, technik badań poligraficznych oraz zasad wywiadu i przesłuchania.

– Ćwiczyliśmy także właściwe formułowanie pytań testowych i ich późniejszą analizę. Poznawaliśmy także sposoby i środki mogące zakłócić badania poligraficzne. Bardzo cenna i interesująca była przygotowana przez organizatorów symulacja z praktycznym zastosowaniem poligrafu. W ramach zajęć każdy z uczestników kursu musiał przebadać uczestników zainscenizowanego zdarzenia – wspomina Arkadiusz Szajna.

Kurs zakończyła Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Rola badań psychofizjologicznych w rozumieniu i korekcji funkcjonowania człowieka”, podczas której kursantom wręczono pierwsze w Polsce certyfikaty, uprawniające do prowadzenia badań poligraficznych.

Uzyskany przez wykładowcę WSPiA certyfikat pozwala na wykonywanie badań eksperymentalnych w ramach nauki lub pracy na wyższej uczelni.

– Dzięki temu nasza uczelnia będzie mogła  uczestniczyć w grantach naukowo-badawczych i programach pilotażowych zlecanych przez instytucje państwowe. Co najważniejsze, certyfikat potwierdza uprawnienia do prowadzenia pozaprocesowych badań poligraficznych. Są to badania kadrowe np. pracowników przyjmowanych do pracy lub prywatne – tłumaczy Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA.

Arkadiusz Szajna jest jedynym na Podkarpaciu i jednym z kilkunastu w Polsce certyfikowanym przez Polskie Towarzystwo Badań Poligraficznych ekspertem z zakresu badań poligraficznych. Jest absolwentem studiów prawniczych w WSPiA, a od trzech lat jej wykładowcą i doktorantem. Pracuje w Katedrze Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Kryminalistyki i Kryminologii prowadząc m.in. wykłady i ćwiczenia w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej.

Arkadiusz Szajna specjalizuje się w badaniach poligraficznych. Jest m.in. członkiem Komitetu Prawnego Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama