Władze i wykładowcy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji po raz kolejny wystawią sztukę dla studentów uczelni. Tym razem na deskach klubu studenckiego Zemsta Docenta zaprezentują swoją interpretację „Rewizora” Mikołaja Gogola.

Sztuka zostanie wystawiona zostanie 9 czerwca (wtorek) o godzinie 16:00 podczas uroczystej Gali „Najlepsi z Dobrych”, na której nagrodzenia zostaną wybitni studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

W przedstawieniu „Rewizor” wystąpi 20 wykładowców WSPiA. W główną rolę Horodniczego wcielą się rektor uczelni – prof. Jerzy Posłuszny oraz dr Leszek Gajos. Kilka osób wcieli się także w rolę żony i córki Horodniczego. Będą to dr Małgorzata Gajda-Durlik (dyrektor Kolegium Administracji Zarządzania i Biznesu) dr Bożena Sowa, dr Magdalena Kędzior, dr Marta Pietras-Eichberger, Magdalena Czech-Osowicz oraz Małgorzata Babula.

Kto wystąpi na scenie?

W jedną z ważniejszych ról, urzędnika z Petersburga Iwana Chlestakowa wcieli się prof. Czesław Kłak, dyrektor Kolegium Prawa WSPiA, a jego służącego Osipa zagra prof. Krzysztof Eckhardt, dziekan zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji.

W pozostałych rolach m.in. wizytatora szkół, sędziego, kuratora instytucji filantropijnych, naczelnika poczty, lekarza powiatowego oraz obywateli zobaczymy prof. Janusza Gajdę, prof. Adama Tarachę, dr. Mirosława Kurka, dr. Wojciecha Konaszczuka, dr. Przemysława Niemczuka, dr. Janusza Strojnego, dr. Zbigniewa Niezgodę oraz Rafała Witkowskiego.

Reżyserem spektaklu jest Michał Chołka, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Akademicka interpretacja

Spektakl „Rewizor” Mikołaja Gogola jest już drugim takim przedsięwzięciem przygotowywanym przez władzę i wykładowców dla studentów WSPiA. W ubiegłym roku studenci zobaczyli sztukę „Fredry Zemsta czy Docenta”. Była to akademicka interpretacja fragmentów znanej komedii Aleksandra Fredry.

– W tym roku jest to również akademicka interpretacja fragmentów doskonałej komedii autorstwa rosyjskiego dramaturga i pisarza. Wszystko przygotowane zostało tak, aby przed studentami wystąpiło, jak najwięcej osób. Jest więc podwójna rola Horodniczego oraz trzy żony i trzy córki – informuje Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA.

Do scenariusza wybrane zostały najzabawniejsze i najbardziej charakterystyczne fragmenty komedii Mikołaja Gogola. W klubie studenckim „Zemsta Docenta” przygotowana zostanie specjalna scenografia oraz oprawa muzyczna grana na żywo.

„Rewizor” to arcydzieło dramaturgii rosyjskiej. Z jednej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji, z drugiej podkreśla to, co jest ponadczasowe, czyli ludzkie wady i tzw. układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama