Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Druga studentka Politechniki Rzeszowskiej zadeklarowała, że złoży zeznania w sprawie prowadzonego przez prokuraturę postępowania dotyczącego wykorzystywania seksualnego na uczelni przez jednego z wykładowców uczelni. 

– Przesłuchania obu kobiet planujemy na przyszły tydzień. Pierwsze przeprowadzimy w poniedziałek, drugie w środę. Już po pierwszym przesłuchaniu powinna zapaść decyzja o wszczęciu śledztwa – powiedział nam w piątek Wojciech Przybyło, szef Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów. 

Te właśnie w tej prokuraturze prowadzone jest postępowanie dotyczące wykorzystywania seksualnego studentek przez jednego z wykładowców na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Całą sprawę ujawniliśmy w czwartek po południu. Na razie prowadzone są czynności sprawdzające. 

Po naszej publikacji chęć złożenia zeznań w prokuraturze zadeklarowała druga studentka PRz. Wcześniej uczelnia wydała ogłoszenie, w którym zaapelowała do studentek, by zgłaszały się do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, bądź prokuratury, jeżeli były wykorzystane seksualnie lub molestowane seksualnie przez wykładowcę wydziału. 

– Przyzwolenia na zachowania, nawet w najdrobniejszy sposób uchybiające człowiekowi, nie będzie na naszej uczelni. Dokładnie po to wszyscy studenci dwa razy w roku mogą anonimowo oceniać swoich byłych prowadzących – zapewnia Damian Gębarowski, rzecznik PRz. 

To właśnie wyniki ankiet były podstawą złożenia do prokuratury zawiadomienia pod koniec sierpnia br. przez odchodzącego wtedy z funkcji rektora PRz, prof. Tadeusza Markowskiego. Same ankiety, w których pada podejrzenie o wykorzystywanie seksualne studentek przez jednego z wykładowców, przeprowadzono w 2019 r. Prokuratura ma kilkanaście kopii. 

Śledczy weryfikują również informacje o szeregu innych czynach zabronionych, które są przejawami molestowania seksualnego, np. groźby, czy zmuszanie do określonego działania.  

Prokuratura sprawdza także, czy wykorzystywania seksualnego nie dopuszczali się także inni pracownicy Politechniki Rzeszowskiej. W prowadzonym postępowaniu nikomu dotychczas nie przedstawiono. Najpierw musi zapaść decyzja o wszczęciu śledztwa. Policja i prokuratura czekają na pokrzywdzonych do 15 listopada br.

Każdy, kto ma istotne informacje na temat sprawy, może kontaktować się z Prokuraturą  Rejonową dla miasta Rzeszów, tel. 17 50 61 100, 17 50 61 107, e-mail: miastorzeszow@rzeszow.po.gov.pl lub z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, tel. 17 858 32 50.

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama