Reklama

160 prac malarskich pójdzie pod młotek podczas niedzielnej (4 października) aukcji obrazów „Artyści Dzieciom” w Rzeszowie. Wylicytować będzie można m.in. obraz podarowany przez prezydencką.

Pieniądze z aukcji zasilą konto Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Aukcja organizowana jest już po raz ósmy. Pod młotek pójdą prace wielkich malarzy z Polski, Białorusi i Ukrainy. Ceny wywoławcze rozpoczynają się od 50 zł, najwyższa to 3,5 tys. zł.

Aukcja będzie podzielona na dwie części. Pierwsza część to licytacja 86 obrazów. Druga część obrazów znajduje się już w Galerii Teatru im. W. Siemaszkowej. Każdy obraz posiada cenę minimalną.

Obrazy znajdujące się we foyer teatru będzie można kupić w niedzielę po rozpoczęciu aukcji. W jej trakcie w teatrze będą dwie osoby z księgowości Fundacji, u których będzie można zapłacić gotówką za zakupiony obraz.

Co idzie pod młotek?

Wiele wspaniałych obrazów przekazanych przez malarzy z dużym dorobkiem artystycznym. Dziewięć produkcji polskich artystów takich jak neoromantyczny Emil Polit, Józef Gazda, Wacław Kochanowicz, który późno odkrył powołanie artystyczne, Justyna Anna Hubert oraz białoruskiego pochodzenia Aleh Iiayionau.

Ukraińskich malarzy reprezentują prace Alexey Malykh i Romana Romanyshyn.

Swoje prace na aukcję przekazali także Barbara Bandrurka, Krzysztof Ludwin, Maria Jadwiga Jarosiewicz, Elżbieta Białaszek, Krystyna Bileński, Rena Wota, Józef Franczak, Bogdan Kawula, Romuald Kołodziej, Bogusław Kędzierski, Serhij Malishewski, Andrzej Markiewicz, Grażyna Sordyl i Dymitry Surynovich.

Wyjątkowym artefaktem na licytacji będzie obraz Stanisława Chorzewskiego, który przekazała para prezydencka Andrzej i Agata Dudowie ze zbiorów kancelarii prezydenckiej.

– To będzie niespodzianka dla uczestników licytacji. Obraz posiada grawerowaną tabliczkę z dedykacją dla przyszłego nabywcy – mówi Edyta Dedek, menager ds. promocji Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Obraz od pary prezydenckiej nie będzie miał ceny minimalnej.

Aukcja rozpocznie się w niedzielę (4 października) o godz. 14:00 w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie przy ul. Sokoła. Licytację poprowadzą Jacek Nowak, prezes Podkarpackiego Towarzystwa ZACHĘTY Sztuk Pięknych oraz Adam Głaczyński, pasjonat sztuki i dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów.

Licytację będzie można śledzić na żywo na stronie www.rzeszownazywo.pl i rywalizować z innymi uczestnikami aukcji telefonicznie: 545 984 445 lub 662 288 538.

Obrazy z licytacji dostępne są już dla oglądających w „Siemaszce”. Pełną listę obrazów podczas aukcji możecie zobaczyć TUTAJ.

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

Jest pierwszym miejscem Polsce, które uruchomiło specjalistyczną placówkę, przeznaczoną dla hospicyjnych dzieci. W tej chwili Fundacja poszukuje sponsorów i darczyńców, którzy zechcieliby finansowo wspomóc zakup wyposażenia sal dla podopiecznych oraz ich rodzin.

Podopiecznymi Fundacji są dzieci mające zaledwie kilka dni, a także starsze – do 18. roku życia. Na oddziale stacjonarnym obecnie przebywa 19 dzieci. W domach rodzinnych pod opieką pielęgniarek, lekarzy i rehabilitantów z fundacji znajduje się 65 dzieci.

– Dzieci będące pod nasza opieką to bardzo chore i uszkodzone maluchy z najcięższymi wadami genetycznymi lub innymi nieuleczalnymi schorzeniami. Jesteśmy przygotowani do całodobowej kompleksowej opieki dla nieuleczalnie chorych dzieci z całego kraju – mówi Edyta Dedek.

Cały dochód z aukcji przeznaczony jest na rozbudowę i wyposażenie stacjonarnego hospicjum dla dzieci. Budowa rozpoczęła się w 2014 r. Budynek jest już zadaszony. Hospicjum planuje powiększyć powierzchnię swoich budynków ponad czterokrotnie. W nowym budynku ma powstać hospicjum perinatalne dla rodzin, które wiedzą, że na świat przyjdzie chore dziecko.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama