Zdjęcie: CBA

36-letni Oleh P., obywatel Ukrainy, w rękach funkcjonariuszy rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przedstawiono mu zarzuty korumpowania celników. 

Oleh P. został zatrzymany do śledztwa prowadzonego przez podkarpacki oddział Prokuratury Krajowej w sprawie wyłudzania podatku VAT, tzw. Tax-Free. Z ustaleń śledczych wynika, że celnicy na przejściach granicznych w Korczowej i Medyce brali łapówki za legalizowanie fikcyjnego wywozu towaru na Ukrainę. 

– Mężczyzna podejrzany jest o wręczanie łapówek celnikom i pomocnictwo w wyłudzaniu podatku „VAT dla podróżnych” (tzw. Tax Free) poprzez wprowadzenie do obrotu, poświadczających nieprawdę dokumentów – poinformowało we wtorek CBA.

Prokuratura przekazała, że Oleh P. wręczył celnikom z Korczowej i Medyki ponad 13 tys. zł. Dane w dokumentach Tax-Free, które 36-latek przedstawiał na przejściach granicznych, były podrobione. Według prokuratury, Skarb Państwa na zaniżaniu deklarowanego podatku należnego i bezpodstawnym zwrocie podatku VAT stracił 152 tys. zł. 

Oleh P. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia. Zarzuty w tej sprawie przedstawiono już 34 osobom, w tym 7 obywatelom Ukrainy oraz 25 celników. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań. 

Śledczy ustalili, że przedsiębiorcy na terenie całego kraju przekazywali Ukraińcom dokumenty Tax Free, a ci przekazywali je celnikom, którzy za 2-3 procent wartości podatku VAT potwierdzali, że towar został wywieziony na Ukrainę. „Puste faktury” wykorzystywano do deklaracji podatkowych składanych do Urzędu Skarbowego w Jarosławiu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama