Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

Ponad milion złotych wyłudziło z budżetu województwa podkarpackiego i PFRON-u jasielskie stowarzyszenie działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali dwie kobiety. 

Śledztwo w tej sprawie od 2018 roku prowadzą policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie. Nadzoruje je Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Funkcjonariusze przyglądali się działalności jasielskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 

W środę funkcjonariusze KWP zatrzymali 57-letnią Bożenę R., wiceszefową stowarzyszenia i jego księgową – 54-letnią Marię T. Z ustaleń policjantów wynika, że do przekrętów finansowych w jasielskiej organizacji dochodziło od grudnia 2015 do lipca 2017 roku. Kobiety, jak twierdzi policja, wyłudziły 1,142 mln zł na działalność stowarzyszenia.

Dotacje na sfałszowane dokumenty wyłudzono z budżetu samorządu województwa podkarpackiego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju Osób Niepełnosprawnych. Od lipca 2015 roku do czerwca 2017 roku „lewe” dokumenty trafiały do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Swoim nazwiskiem firmowała je Bożena R. 

– Kobieta będzie również odpowiadała za uporczywe naruszanie praw pracowniczych – nie regulowała składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, działając na szkodę 39 pracowników. Odpowie też za przywłaszczenie 25 tys. zł – poinformowała podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Kobiety w trakcie przesłuchania złożyły wyjaśnienia, częściowo przyznały się do winy.  Prokurator zastosował wobec nich dozór policji. Ponadto, zabezpieczono nieruchomości o łącznej wartości ok. 1,2 mln zł.

– Sprawa ma charakter rozwojowy – twierdzą policjanci. – Planowane jest wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów wobec kolejnych osób – zapowiedziała Hanna Biernat-Łożańska, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama