Zdjęcie: materiały CBA

Na ponad 500 tys. zł wystawił fałszywe faktury VAT Volodymyr D, obywatel Ukrainy i członek zarządu jednej z rzeszowskich spółek. W poniedziałek zatrzymali go agenci CBA.

O zatrzymaniu Volodymira D. poinformowała Prokuratura Krajowa. Z jej ustaleń wynika, że Ukrainiec w latach 2015-2018 należał do grupy przestępczej, która wyłudzała podatek VAT na podstawie tzw. pustych faktur. Faktury wykorzystywano do wystawiania „lewych” dokumentów Tax-Free. Miały uwiarygadniać wywóz towarów poza Unię Europejską.

W poniedziałek agenci rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymali Volodymyra D., członka zarządu jednej z rzeszowskich spółek. Ukrainiec w podkarpackim oddziale Prokuratury Krajowej w Rzeszowie usłyszał zarzuty wystawienia 26 fałszywych faktur na ok. 550 tys. zł i posłużenia się 12 „lewymi” fakturami na ponad 540 tys. zł.

– Tym samym naraził Skarb Państwa na bezpodstawny zwrot podatku VAT – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ukraińcowi grozi do 8 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe (25 tys. zł), dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Volodymyr D. jest już 44 osobą podejrzaną w śledztwie rzeszowskiej prokuratury, która nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Zorganizowana grupa przestępcza, która wyłudzeń podatek VAT, działała – jak twierdzi prokuratura – na terenie całego kraju. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama